Witaj,
Powinieneś zwrócić uwagę na to co jesz i jak się czujesz tuż po posiłku i w dwadzieścia cztery godziny potem.Francis Bacon pisał: „Ciało ma swoją własną wiedzę , poza wszelkimi prawami fizyki. Wlasne obserwacje czlowieka , tego co mu służy , a co wyrządza krzywdę , to najlepsza fizyka , której celem jest zachowanie zdrowia”.
Wiemy o naszych organizmach więcej niż nam się wydaje . Problem polega na tym iż jest to wiedza niewerbalna , nie oparta na intelekcie i racjonalnym myśleniu.
To najgłębsze samopoznanie znajduje się w ciele , które na ogół nie posługuje się tym samym językiem co umysł.
Nasze zmysły są skierowane na zewnątrz , żaden nerw czuciowy nie jest podłączony do najważniejszych dla życia organów. Dlatego jedyne informacje docierające do nas z ciała to niejasne odczucia i ogólne sygnały.
Zazwyczaj nie jesteśmy świadomi ogromnie rozwiniętego systemu informującego o szczegółowych i ogólnych stanach zdrowotnych i dlatego musimy zasięgnąć porady uzdrowiciela lub lekarza , którego zawodem jest umiejętność odczytywania tych sygnałów.
Gdy kod zostaje złamany , a lekarz mówi nam , to co już sami o sobie wiemy , uznajemy , że ma rację i wracamy do domu przekonani , że zdobyliśmy nowe informacje.
Ze względu na to , że podświadome sygnały mają niewerbalny charakter , nasze uznające wyłącznie komunikację werbalną społeczeństwo całkowicie je ignoruje lub nie przywiązuje do nich dostatecznej wagi.
.”Czuję” nie należy do stwierdzeń akceptowanych przez medycynę , jeśli stan fizyczny nie znajdzie potwierdzenia w badaniach klinicznych.
A tymczasem jak powiedział kiedyś pewien lekarz ” jesteś chory , gdy czujesz się chory „:„Równie prawdziwa jest odwrotność tego stwierdzenia.
Moim zdaniem istotne jest nie to , że czuję się na przyklad zmęczona , lecz , ze uczucie zmęczenia w tym szczególnym przypadku jest czymś niewłasciwym.
Są sytuacje , w których uczucie zmęczenia jest całkowicie uzasadnione , na przykład po szybkim marszu lub intensywnej grze w piłkę.
Lecz, jeśli uczucie zmęczenia nie ma konkretnej przyczyny , sytuacja wymaga zbadania.
I na tym polega włączenie się do systemu informacyjnego ciała.
Możemy potraktować ustrój jak komputer , pracujący w systemie binarnym w zakresie 0-1, wlączony – wyłączony lub tak – nie.
Mozna zacząc od odpowiedzi , które najłątwiej określić mianowicie ” w porządku” i nie ” w porzadku”. Bardzo często nie potrafimy powiedzieć co czujemy , lub opisać tego stanu słowami. Ale niemal zawsze umiemy określić, czy samopoczucie jest dobre czy złe, czy jest nam przyjemnie czy nie , czy dany stan jest właściwy czy niewłaściwy. Ten zestaw odczuć tak- nie to znakomity wyznacznik naszych działań, nie tylko w odniesieniu do pożywienia , ale we wszystkich dziedzinach życia.
Oto najłatwiejszy sposób wczucia się w te stany: zamknij oczy na kilka chwil i zrelaksuj się; do splotu słonecznego wyślij pytanie, jakbyś wysyłał wiązkę fal akustycznych w kierunku dna oceanu.
Pytanie powinno być tak sformułowane , żeby można było odpowiedzieć tak lub „nie”.
Pytanie powinno brzmieć :czy ten produkt lub dieta jest dla mnie dobry czy nie ” Co powinienem jeść”. Odczucie powie :” tak , mniam, mniam, dobry” lub „ „nie, nie jest dobry , jest szkodliwy.”
I niezależnie od tego , jak smaczny jest ten produkt, jak uczona teoria go zaleca , jak bardzo jesteś zdeterminowany,pójdz za glosem swojego odczucia.
Parafrazując Pascala , można powiedzieć ,że ciało ma swój własny rozum , o którym rozum nie wie zgoła nic.
Ale uwaga : jeśli większość odpowiedzi brzmi nie, może to oznaczać ze cierpisz na anoreksję.
Uściski dla Was,
Marysia
nasunłło mi się pytanie ;czy o chorobie decyduje psyche czy come ?
PolubieniePolubienie
Zawsze psychika i tylko psychika. Tak uważam
PolubieniePolubienie