„Jesteś chory, gdy czujesz się chory” i odwrotnie

Witaj,

Powinieneś zwrócić uwagę na to co jesz i jak się czujesz tuż po posiłku i w dwadzieścia  cztery godziny  potem.Francis Bacon pisał: „Ciało ma swoją własną wiedzę , poza wszelkimi prawami fizyki. Wlasne obserwacje  czlowieka , tego co mu służy , a co wyrządza krzywdę , to najlepsza fizyka , której celem jest  zachowanie zdrowia”.

Wiemy o naszych organizmach  więcej niż nam się wydaje . Problem polega na tym  iż  jest to wiedza niewerbalna , nie oparta na intelekcie i  racjonalnym myśleniu.

To najgłębsze samopoznanie  znajduje się w ciele , które na ogół  nie posługuje się tym samym językiem  co umysł.

Nasze zmysły są skierowane  na zewnątrz , żaden nerw czuciowy  nie jest podłączony  do najważniejszych  dla życia organów. Dlatego jedyne informacje  docierające  do  nas  z ciała  to niejasne odczucia i ogólne sygnały.

Zazwyczaj nie jesteśmy  świadomi ogromnie rozwiniętego  systemu  informującego  o szczegółowych  i ogólnych stanach  zdrowotnych i dlatego musimy zasięgnąć  porady uzdrowiciela  lub lekarza , którego zawodem jest umiejętność  odczytywania tych sygnałów.

Gdy kod zostaje złamany , a lekarz mówi nam , to co już sami  o sobie wiemy , uznajemy , że ma rację i wracamy do   domu przekonani , że zdobyliśmy nowe informacje.

Ze względu na to , że podświadome sygnały mają niewerbalny charakter , nasze uznające wyłącznie komunikację  werbalną  społeczeństwo całkowicie  je ignoruje  lub  nie przywiązuje  do nich dostatecznej  wagi.

.”Czuję” nie należy do stwierdzeń  akceptowanych przez medycynę ,  jeśli stan fizyczny  nie znajdzie potwierdzenia  w badaniach klinicznych.

A tymczasem jak powiedział  kiedyś pewien lekarz ” jesteś chory , gdy czujesz się chory „:„Równie prawdziwa jest  odwrotność tego stwierdzenia.

Moim zdaniem  istotne  jest nie to , że czuję  się  na przyklad zmęczona , lecz , ze uczucie zmęczenia  w tym szczególnym przypadku jest czymś niewłasciwym.

Są sytuacje , w których uczucie zmęczenia  jest całkowicie uzasadnione , na przykład po szybkim marszu  lub intensywnej  grze w piłkę.

Lecz, jeśli uczucie zmęczenia  nie ma konkretnej przyczyny , sytuacja wymaga  zbadania.

I na tym polega  włączenie się do systemu  informacyjnego ciała.

Możemy potraktować  ustrój jak komputer , pracujący w systemie binarnym w zakresie 0-1, wlączony – wyłączony lub tak – nie.

Mozna zacząc od  odpowiedzi , które najłątwiej określić  mianowicie ” w porządku” i nie ” w porzadku”. Bardzo  często nie potrafimy  powiedzieć co czujemy , lub opisać tego stanu  słowami.  Ale niemal zawsze  umiemy określić, czy samopoczucie jest  dobre czy złe, czy jest nam przyjemnie  czy nie , czy dany stan jest właściwy  czy niewłaściwy. Ten zestaw  odczuć tak- nie  to znakomity wyznacznik naszych działań, nie tylko w odniesieniu  do pożywienia , ale we wszystkich dziedzinach życia.

Oto  najłatwiejszy sposób  wczucia się w te stany: zamknij oczy  na kilka chwil  i zrelaksuj się; do splotu słonecznego  wyślij pytanie, jakbyś wysyłał  wiązkę fal akustycznych w kierunku dna oceanu.

Pytanie powinno być tak sformułowane , żeby można było odpowiedzieć tak lub „nie”.

Pytanie powinno brzmieć :czy ten produkt  lub dieta  jest dla mnie dobry czy nie  ” Co powinienem jeść”. Odczucie powie :” tak , mniam, mniam, dobry” lub „  „nie, nie jest dobry , jest szkodliwy.”

I niezależnie  od tego , jak smaczny jest ten produkt, jak uczona teoria go zaleca , jak bardzo jesteś zdeterminowany,pójdz za glosem swojego odczucia.

Parafrazując  Pascala , można powiedzieć ,że ciało ma swój  własny rozum , o którym rozum nie wie zgoła nic.

Ale uwaga : jeśli większość odpowiedzi  brzmi nie,  może to oznaczać ze cierpisz  na anoreksję.

Uściski  dla Was,

Marysia

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

2 comments

Dodaj komentarz

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: