Zęby z drukarki 3D

Witaj,

Już niedługo dentyści mogą dostać do ręki nowe narzędzie, które pomoże im w walce o higienę jamy ustnej. To drukarki 3D, w których – jak się okazuje – można tworzyć szybko i tanio protezy zębów, którym żadne bakterie nie straszne.

Naukowcy z Uniwersytetu w Groningen opracowali ostatnio plastik, który ma działanie antyseptyczne, a to dzięki dodaniu do żywicznego polimeru jakie są standardowo używane w protetyce dentystycznej czwartorzędowych soli amoniowych. Sole te, które posiadają dodatni ładunek elektryczny zaburzają naładowane ujemnie ściany komórkowe bakterii i je zabijają pozostając jednocześnie absolutnie niegroźnymi dla ludzkich komórek.

Mieszankę taką można wykorzystać jako filament ww drukarce 3D, dzięki czemu stomatolodzy będą mogli w prosty i tani sposób tworzyć protezy zębów na lata.

Przed zastosowaniem trzeba jednak przeprowadzić dalsze, dłuższe testy, a także sprawdzić czy materiał ten będzie w stanie zachować mechaniczną wytrzymałość przez długie lata.

Źródło: New Scientist

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

Dodaj komentarz

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: