Wyciąg z różeńca alternatywą dla antydepresantów

 

Ekstrakt z różeńca górskiego (Rhodiola rosea) stanowi dobrą alternatywę dla tradycyjnych metod leczenia tzw. dużej depresji (ang. major depressive disorder, MDD).

Zespół prof. Juna J. Mao ze Szkoły Medycznej Perelmana Uniwersytetu Pensylwanii przeprowadził badanie z randomizacją i z grupą kontrolną otrzymującą placebo, prowadzone metodą podwójnie ślepej próby.

U wszystkich 57 dorosłych ochotników zdiagnozowano lekki-umiarkowany MDD. Przez 12 tygodni zażywali oni ekstrakt z różeńca, sertralinę lub placebo. Zachodzące zmiany monitorowano za pomocą skali depresji Hamiltona (ang.Hamilton Rating Scale for Depression, HAM-D), skali depresji Becka (ang. Beck Depression Inventory, BDI) oraz skali ogólnego wrażenia klinicznego (ang. Clinical Global Impression, CGI).

W porównaniu do zażywających wyciąg roślinny, do 12. tygodnia terapii pacjenci zażywający sertralinę z nieco większym prawdopodobieństwem wspominali o poprawie (odzwierciedlały to wyniki HAM-D), jednak różnica nie była istotna statystycznie. Gdy obie grupy pacjentów porównano z grupą placebo, iloraz szans (ang. odds ratio, OR) poprawy stanu zdrowia wśród osób, którym podawano R. rosea, wynosił 1,4, a w grupie sertralinowej 1,9, jednak tradycyjna terapia antydepresantem 2-krotnie częściej wiązała się z efektami ubocznymi (odnotowało je, odpowiednio, 30 i 63% grupy).

Badania sugerują, że w grupie pacjentów z łagodną-umiarkowaną dużą depresją wyciąg z różeńca prezentuje korzystniejszy stosunek minusów i plusów niż sertralina.

Wyniki wstępnych badań sugerują, że ziołowa terapia ma potencjał, jeśli chodzi o pacjentów z depresją, którzy nie tolerują antydepresantów ze względu na skutki uboczne

Źródło: Science Daily

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

Dodaj komentarz

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: