Jakie korzyści zdrowotne daje medytacja?

Witaj,

Korzystne właściwości medytacji na rozwój ludzkiego umysłu znane są już od czasów starożytnych. Ostatnio lekarze z Massachusetts General Hospital postanowili jeszcze bliżej przyjrzeć się dawnym technikom zagłębiania się we własnych myślach. Wyniki zaskoczyły nawet samych naukowców.

Według najnowszych badań po zaledwie 8 tygodniach codziennej, trwającej 30 min medytacji, znacząco zmienia się struktura mózgu. Największe przemiany dotyczą dużego zwiększenia gęstości istoty szarej w hipokampie. To właśnie ta część mózgu odpowiada za zdolność uczenia się, a także uczucia, samoświadomość i introspekcję.

Równocześnie zauważono obniżenie gęstości istoty szarej w ciele migdałowatym, które jak wiadomo odpowiada za stres i niepokój. Działanie medytacji na ciało migdałowate znacząco redukuje napięcia psychiczne i zmniejsza negatywne skutki stresu na organizm ludzki.

Badania pokazały, że codzienna medytacja nie tylko przynosi efekty znacznie szybciej niż do tej pory sądzono, naukowców zaskoczyła także skalę tych zmian.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.