Witaj,
Najpowszechniejsza choroba oczu- zapalenie spojówek objawia się:pieczeniem lub wręcz kłuciem pod powiekami, zaczerwienieniem oczu i powiek, łzawieniem i tzw.światłowstrętem….
Rano brzegi powiek są sklejone lepką wydzieliną. My to określamy jako : ” piasek w oczach”. Zapalenie spojówek utrzymuje się nieraz długo, zwłaszcza gdy jest leczone domowymi sposobami. Takie postępowanie może pomóc na kilka dni ale potem stan zapalny się odnowi. Nie wolno tego bagatelizować, trzeba zgłosić się do okulisty, który ustali przyczynę stanu zapalnego i dopiero wtedy przepisze kurację.
Spojówka to cienka, bladoróżowa błonka pokrywająca wewnętrzne strony powiek i gałkę oczną. W medycynie nosi ona nazwę worka spojówkowego. W tym „worku” gromadzi się zwykle sporo różnych drobnoustrojów, które żyją tam sobie, nie powodując żadnych dolegliwości, czyli ” saprofitują” z środowiskiem oczu. Ale nieraz wystarczy lekkie nawet zadraśnięcie spojówki przez jakieś ciało obce, np. przez nieco większą drobinkę kurzu, albo zwykłe zatarcie oka palcem- aby owe drobnoustroje się uzjadliwiły.
Spojówka staje się wówczas obrzękła, rozpulchniona, wydzielina, która normalnie utrzymuje odpowiednią wilgotność gałek ocznych- zwiększa się i zmienia w ropny śluz. Leczenie takiego stanu domowymi sposobami może spowodować powikłania, np. zapalenie gruczołów powiekowych, albo nawet zakażenie rogówki i jego efekt- blizny osłabiające ostrość wzroku.
Coraz częstszymi przyczynami zapalenia spojówek stają się przy tym : kurz wielkiego miasta, spaliny samochodowe, zadymiona atmosfera sal, a także środowisko hali produkcyjnej, zwłaszcza gdy mamy zawodowo do czynienia z kwasami, zasadami, czy choćby ze zbyt silnym oświetleniem. Nie mówiąc już o komputerach, telewizorach.
Inną współczesną przyczyną są kosmetyki, środki czyszczące lub piorące, a także niektóre lekarstwa. Powodują one jak wiadomo- różnego typu uczulenia. Kiedy dostajemy od detergentu pęcherzy na skórze rąk, a od- na przykład- jakiegoś kremu- plam na twarzy, na ogół zdajemy sobie sprawę, że są to odczyny uczuleniowe. Natomiast zapalenie spojówek rzadko nam się kojarzy z reakcją organizmu, na chemię, a wiadomo przecież, że przy chorobie uczuleniowej nie wystarczy zlikwidować objawów, trzeba wykryć alergen.
A już zupełnie nie obciążylibyśmy winą za nasz „piasek w oczach” chorych zatok, próchniejących zębów, przewlekłego zapalenia ucha, powiększonego migdałka a tym bardziej- przewlekłego zapalenia pęcherzyka żółciowego lub wyrostka robaczkowego. Tymczasem wszystkie te choroby mogą także powodować zapalenie spojówek, zwłaszcza przy osłabionej odporności ogólnej organizmu.
I wreszcie – częstą przyczyną tej dolegliwości bywają niewykryte wady wzroku. Jeśli mamy wadę wzroku, a nie przyszło nam do głowy, że trzeba iść do okulisty aby przepisał szkła- wysilamy oczy nadmiernie, więc zachodzą mgłą, bolą , pieką, powieki mrużą się, mimo, że człowiek jest wyspany. Wtedy co jakiś czas, przecieramy oczy rękami, niekoniecznie czystymi, i po prostu infekujemy je. I w takich przypadkach przemywanie rumiankiem niewiele pomoże…
Pozdrawiam, Marysia
Ja niestety często mam podrażnione oczy, bo mam zespół suchego oka. Dlatego, żeby uniknąć tych wszystkich nieprzyjemmych dolegliwości, to staram się regularnie nawilżać oczy niebieskim starazolinem, czyli kroplami z kwasem hialuronowym. Po nich rzeczywiście moje oczy mają się znacznie lepiej
PolubieniePolubienie
Niekoniecznie trzeba od razu do okulisty- wtedy on przepisuje antybiotyk i nawrót choroby przy następnym przeziębieniu murowany. Sprawdzona przeze mnie metoda przy ropnym ostrym zapaleniu spojówki to przemywanie oka naparem z szałwi i naparem z babki lancetowatej, oraz okłady z naparu z szałwi, kwiatów nagietka, ziela przewrotnika oraz naparem z kwiatów malwy czarnej, babki lancetowatej, rumianku i czarnuszki. Poprawa znaczna po kilku godzinach.
PolubieniePolubione przez 1 osoba