Boli cię dłoń, skrzyżuj ramiona

Giandomenico Iannetti z University College London (będącego częścią Uniwersytetu Londyńskiego) wraz ze swoimi współpracownikami przeprowadzili ciekawy eksperyment, który dowiódł tego, że jeśli odczuwamy ból w dłoni (lub w przedramieniu) możemy skrzyżować ramiona, aby sobie ulżyć.

Eksperyment polegał na tym, że 20 ochotników otrzymywało po kolei dość silne laserowe impulsy (każdy trwający od 8 do 12 sekund) na dobrze unerwioną, wewnętrzną część dłoni. Przez jedną połowę eksperymentu badani musieli trzymać obie dłonie na blacie stołu, natomiast w drugiej – musieli skrzyżować uprzednio ręce na wysokości przedramion.

Następnie musieli oni ocenić otrzymywany ból w skali od 0 do 100. Co ciekawe – okazało się, że podczas gdy ich ręce były skrzyżowane – ból odczuwany przez badanych był dużo niższy. Iannetti uważa, że utrzymywanie kończyn w dziwnej pozycji w przestrzeni jest w stanie zaburzyć wiadomość przesyłaną do mózgu – wszystko przez to, że nasz umysł zaczyna mylić wewnętrzne ramy odniesienia, z zewnętrznymi – odczuwanymi przez ciało.

Podobne wyniki dawały już wcześniej eksperymenty prowadzone przy wykorzystaniu luster podczas leczenia bólu kończyn fantomowych:

Obecnie Iannetti ma zamiar wykorzystać zdobytą wiedzę w testach klinicznych przeprowadzonych na pacjentach cierpiących z powodu chronicznego bólu.

 

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

Dodaj komentarz

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: