Popraw swoje samopoczucie tymi zapachami

Cynamon wyostrza umysł

Cynamon to doskonały aromaterapeutyk nie tylko dlatego, że przywołuje wspomnienie babcinej szarlotki. Phillip Zoladz z Wheeling Jesuit University odkrył, że wdychanie słodkiego aromatu cynamonu usprawnia funkcje kognitywne, m.in. odpowiedź wzrokowo-ruchową, pamięć operacyjną i długość koncentracji uwagi.

Sosna łagodzi stres

Oto kolejny powód, by jak najczęściej wybierać się na górskie wycieczki, a choinkę stroić już na początku grudnia. Z badań przeprowadzonych w Japonii wynika, że sosnowe olejki eteryczne mogą wpływać łagodząco na centralny układ nerwowy i wspomagać leczenie zaburzeń depresyjnych. Po 15-minutowym spacerze w lesie sosnowym uczestnicy badania odczuwali wyraźnie niższy poziom stresu i lęku.

Świeża trawa relaksuje i rozwesela

Być może uważasz, że prace ogrodowe są męczące i nudne, ale zapach świeżo skoszonej trawy może korzystnie wpływać na twoje samopoczucie. Dr Nick Lavidis odkrył, że związki wydzielające się po skoszeniu trawy działają relaksująco i rozweselająco, a także zapobiegają zmianom neurodegeneracyjnym związanym z procesem starzenia. Właściwości aromatu są podobno tak silne, że opracowano perfumy o zapachu skoszonej trawy… dla tych, którzy nie mogą korzystać z luksusu własnego trawnika.

Cytrusy dodają energii

Potrzebujesz najlepszego, zdrowego źródła pobudzenia? Zapomnij o kawie i sięgnij po szklankę wody z dodatkiem soku z cytryny. Świeża cytryna pomaga dotlenić ciało i maksymalizuje funkcje enzymów wątrobowych, a jej energetyzujący aromat doskonale pobudza umysł. Nie zaszkodzi też cytrusowy balsam i kropla perfum z nutą trawy cytrynowej.

Wanilia podnosi nastrój

Lody waniliowe to wystarczający powód, by wierzyć w uszczęśliwiającą moc tej słodkiej przyprawy, ale za aromaterapeutycznymi właściwościami wanilii stoją też konkretne dowody naukowe. W publikacji Proceedings of ISOT/JASTS 2004 znajdziemy opis badania, które sugeruje, że aromat ziaren wanilii łagodzi napięcie nerwowe. Po waniliowej aromaterapii uczestnicy badania czuli się radośniejsi i bardziej zrelaksowani.

Mięta pieprzowa poprawia koncentrację

Doniczkę ze świeżą miętą warto postawić sobie na biurku i od czasu do czasu napawać się aromatem roztartych w palcach listków. Niewielkie badanie przeprowadzone w ośrodku naukowym Wheeling Jesuit University wykazało, że poprzez pobudzenie centralnego układu nerwowego, zapach mięty pieprzowej może znacząco poprawiać sprawność umysłową, motywację i wyniki w nauce. W tym samym ośrodku odkryto również, że aromat mięty i cynamonu może obniżać poziom frustracji i zwiększać koncentrację u kierowców.

Jaśmin łagodzi symptomy depresji

Już sam widok kwitnącego jaśminu może wywoływać pozytywne uczucia, ale to jego intensywny zapach ma prawdziwą moc podnoszenia nastroju. Wyniki badań przeprowadzonych w Niemczech w 2010 roku wskazują, że olejek jaśminowy może łagodzić przytłaczającą gonitwę myśli towarzyszącą depresji i tym samym pomagać w leczeniu zaburzeń nastroju. Naukowcy twierdzą, że jaśmin działa niemal tak jak valium, nie wywołując przy tym efektów ubocznych.

Jabłka łagodzą dolegliwości migrenowe

Każdy kto choć raz doświadczył koszmarnej migreny wie, że pewne zapachy mogą pogorszyć dolegliwości bólowe. Jest jednak aromat, który może działać wręcz odwrotnie. Badanie z udziałem 50 pacjentów cierpiących na przewlekłą migrenę wykazało, że ci, którzy uważali zapach zielonych jabłek za przyjemny, odczuwali znaczne zmniejszenie dolegliwości bólowych, a epizody migrenowe trwały u nich krócej.

Oliwa z oliwek zmniejsza łaknienie

Doskonale znamy rolę oliwy w profilaktyce chorób układu sercowo-naczyniowego, ale mało kto wie, że już sam zapach „śródziemnomorskiego złota” może być korzystny dla zdrowia. Prof. Peter Schieberle przeprowadził eksperyment, w którym po dodaniu aromatu oliwy z oliwek do jednego posiłku, zmniejszała się całkowita liczba kalorii spożytych przez uczestników badania w ciągu dnia. Co więcej, bezpośrednio po posiłku wykazywali oni lepszą odpowiedź glikemiczną, tj. byli mniej narażeni na niekorzystne wahania cukru we krwi.

 

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

Dodaj komentarz

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: