Technologia i sen

Z raportu przeprowadzonego przez Narodową Fundację Snu (w Ameryce, jakże by inaczej) wynika, że ci z nas, którzy używają urządzeń elektronicznych przed położeniem się do łóżka, mają mniejszą szansę na wyspanie się, niż ci którzy z nich nie korzystają.Technologia i sen

Fundacja badała korzystanie z urządzeń takich jak telewizory, komputery, telefony komórkowe na godzinę przed pójściem spać i ich wpływ na jakość snu. Okazało się, że prawie połowa (43%) Amerykanów chodzi niewyspana od poniedziałku do piątku. 60% z kolei zgłaszało problemy ze snem każdego lub prawie każdego dnia – skarżyli się oni na chrapanie, budzenie się w nocy, budzenie się zbyt wcześnie rano, oraz na uczucie niewyspania z rana.

Ciekawe dla nas są wyniki jeśli chodzi o użycie urządzeń elektronicznych przed snem, jako że to chyba pierwsze tego rodzaju badania. 95% badanych przyznało się do korzystania z urządzeń takich jak konsole do gier, telewizor, komputer czy telefon komórkowy kilka dni w tygodniu w godzinie poprzedzającej sen.

Lekarze wypowiadają się, że to bardzo niezdrowy nawyk – wystawienie na sztuczne źródła światła, takie jak pochodzące z powyższych urządzeń pomiędzy zmierzchem, a czasem gdy udajemy się spać powstrzymuje wydzielanie hormonu snu – melatoniny, zwiększa czujność i przestawia nasz naturalny rytm dobowy na późniejszą godzinę – przez co trudniej nam później zasnąć.

Dlatego też odradza się posiadania w sypialni nawet telewizora – dzięki czemu nasza jakość snu, a zatem jakość życia znacznie wzrośnie. I warto też pamiętać, że im bardziej dane urządzenie pochłania naszą uwagę – tym bardziej utrudnia nam spanie.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.