Koniecznie zasięgnij więcej informacji na temat swojego zabiegu podczas spotkania z lekarzem prowadzącym w szpitalu. Podziel się wszystkimi wątpliwościami z lekarzem anestezjologiem i personelem opiekującym się tobą po operacji. Zadaj im pytania na temat wszystkiego co ci się nasunie na myśl: na temat ryzyka operacyjnego, czasu gojenia po zabiegu , lekarstw przeciwbólowych. To przygotuje Cię na właściwe postępowanie i nie narazi cię na przykre niespodzianki.
Aby uniknąć pomyłki, lekarz lub pielęgniarka powinna oznaczyć miejsce na ciele, gdzie będzie operacja.
Koniecznie zapytaj lekarza o rodzaj znieczulenia: czy będziesz odrętwiały na całym ciele, czy tylko miejscowo? Czy to będzie narkoza podana dożylnie czy wziewnie?
Jeśli ogarnie cię strach na myśl, że obudzisz się podczas operacji porozmawiaj o tym z anestezjologiem.
Zapytaj lekarza prowadzącego jak ci pomogą podczas bólu po operacji. Po zabiegu nie wstydz się pytać lekarza lub pielęgniarkę czy przystępując do badania lub pielęgnacji zdezynfekowali przedtem ręce. To pomoże ci ustrzec się od złapania infekcji , zarazków , które w warunkach szpitalnych są bardzo zjadliwe i niebezpieczne dla ciebie.
Czy jesteś zagrożony przez skrzepy krwi?
Niektóre operacje mogą zwiększyć ryzyko zakrzepicy żył głębokich. Skrzep może dostać się do płuc blokując przepływ krwi / zatorowość płucna /. To może być śmiertelne, ale szybkie leczenie często może uratować życie. Choroby, które mogą podnieść ryzyko wystąpienia tej groznej choroby to : starszy wiek, nadwaga, palenie tytoniu, rak, przebyte zakrzepy oraz niektóre leki.
Należy poinformować lekarza, jeśli masz jakiekolwiek problemy zdrowotne, w tym choroby serca lub choroby płuc, cukrzycę, wysokiego ciśnienie krwi, problemy stomatologiczne, zapalenie stawów, alergię. Powiedz lekarzowi, jeśli ktoś z twojej rodziny miał uczulenie na znieczulenie.
Należy poinformować lekarza o wszystkich lekach jakie przyjmujesz. Niektóre mogą prowadzić do efektów ubocznych podczas operacji. Na przykład, leki przeciwzakrzepowe i aspiryna może narazić Cię na ryzyko zbyt dużego krwawienia. Lekarz powie jakie leki, możesz brać przed operacją a jakie należy odstawić.
Zażywanie suplementów, takich jak Ginkgo biloba, Żeń-szeń, czosnek, Echinacea, oleje rybne lub witaminy, może być ryzykowne przed zabiegiem. Na przykład, niektóre mogą zwiększyć ryzyko chorób serca i krwawienia. Inne mogą mieć wpływ na znieczulenie lub powodować nieoczekiwane skutki uboczne. Lekarz może zalecić odstawienie leku na 1 lub 2 tygodnie przed operacją.
Zapytaj lekarza, czy może wystąpić potrzeba transfuzji krwi podczas operacji. Jeśli tak, a operacja jest co najmniej 4 tygodnie pózniej, możesz oddać krew, która będzie przechowywana dla ciebie w razie potrzeby.
Nie wstydz się poprosić o drugą niezależną, specjalistyczną konsultację lekarską czy taki zabieg jest konieczny!
Być może będziesz miał kłopoty z poruszaniem się po operacji , poproś rodzinę i przyjaciół o wsparcie Zapewnij sobie opiekę na pierwszą noc po operacji.
Przed zabiegiem chirurgicznym, upewnij się, że masz dużo zdrowej żywności i napojów w domu. W ten sposób nie będziesz musiał martwić się o zakupy podczas rekonwalescencji.
Noś luzne ubrania po zabiegu, tak aby nie krępowały twoich ruchów, łatwe do zakładania i zdejmowania.
Nie jedz i nie pij przed operacją!
Znieczulenie może powodować wymioty, podczas lub po operacji. Postępuj zgodnie z zaleceniami lekarza.
Zmień swoje nawyki przed operacją.
Palenie zwiększa swoje ryzyko infekcji i innych powikłań chirurgicznych. Rzucenie przed operacją może wpływać na szybsze gojenie. Nie pij także alkoholu!
Sprawdź swoje ciśnienie krwi.
Jeśli masz wysokie ciśnienie krwi, upewnij się, że zespół operujących lekarzy o tym wie. To ważne, aby mieć je pod kontrolą przed zabiegiem. Zapytaj swojego lekarza czy masz przyjąć lekarstwa w dniu operacji.
Pozdrawiam, Marysia