Dlaczego popularność ziaren niektórych roślin nie spada przez 4o0 lat?
Badacze spekulują , że kwas fitynowy, główny składnik nasion roślin strączkowych i orzechów, powoduje wydłużenie żywotności roślin. Wielu spośród nich sądzi, ze kwas fitynowy sprawia, ze ludzie nie zapadają na określone choroby.
Kwas fitynowy jest przeciwutleniaczem, co oznacza, że chroni nasiona przed uszkadzającym działaniem wolnych rodników, mogących wywołać mutacje DNA. Przeciwutleniajacą aktywność kwas fitynowy zawdzięcza swej zdolności do chelatowania, czyli do łatwego wiazania cząsteczek metali. Rzeczywiście kwas fitynowy ma silne powinowactwo do żelaza: będzie go ” szukał ” i zwiąże się z żelazem, dopóki nie znajdzie innego metalu. W obecności tlenu żelazo wytwarza wolne rodniki, które atakują DNA. Kwas fitynowy może zapobiec tym zniszczeniom DNA przez łączenie się z żelazem i niedopuszczenie do jego reakcji z tlenem.
Kwas fitynowy nie tylko chroni składniki ziarna przed zniszczeniem wywołanym utlenianiem, ale może również przynieść podobne korzyści ludziom odżywiającym się produktami wytworzonymi z tych nasion.
W kilku badaniach prowadzonych na zwierzętach wykazano, że kwas fitynowy hamuje wzrost nowotworów, a zwłaszcza raka okrężnicy.
Kwas fitynowy występuje w produktach żywnościowych bogatych w błonnik, którego spożywanie również wpływa na mniejszą zapadalność na raka okrężnicy.
Niektórym badaczom wydaje się , że to kwas fitynowy, a nie błonnik zapobiega zachorowaniu na pewne rodzaje nowotworów.
W czasopiśmie ” Free Radical Biology i Medicine ” / Nr 8, 1990/ opublikowano artykuł poświęcony kwasowi fitynowemu, w którym napisano, że w populacjach, w których spożycie bogatego w żelazo czerwonego mięsa jest wysokie, ” jednocześnie obecność związków fitynowych w diecie może hamować postępy kancerogenezy wywołanej żelazem „