Czy trójwymiar jest dla nas zdrowy?

Witaj,

Naukowcy z Uniwersytetu Berkeley potwierdzili właśnie, po raz kolejny, że 3d wcale nie jest dobre dla naszego zdrowia. Stereoskopowy obraz szkodzić może zarówno naszym oczom, jak i mózgom.

Chodzi o to, że oko i mózg muszą ciągle dostosowywać się do dwóch poziomów głębi jednocześnie – do tej gdzie znajduje się fizyczny ekran i do tej gdzie znajduje się obraz 3d (czyli przed lub za ekranem). Naukowcy określają takie zjawisko dostosowaniem konwergencji. Może to powodować objawy znane doskonale niektórym z nas, którzy oglądali filmy w 3D – czyli nudności, bóle głowy czy bóle oczu.

Po przebadaniu grupy 24 ochotników okazało się, że w przypadku niewielkich ekranów (a zatem też niewielkiej odległości widza od ekranu) gorszy dla naszego zdrowia jest trójwymiarowy obraz znajdujący się przed ekranem. Z kolei w przypadku większych ekranów, na przykład kinowych, gorsze są efekty, które powodują że widzimy pewne rzeczy za fizycznym ekranem.

Naukowcy zwracają uwagę na konieczność przeprowadzenia kolejnych, dużo bardziej szczegółowych badań. Jest to według nich kluczowe w momencie gdy trójwymiar zaczyna tak naprawdę trafiać pod strzechy – pojawia się on w telewizorach, monitorach komputerowych czy ostatnio nawet smartfonach.

Pozdrawiam, Marysia

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

4 comments

  1. Podejrzewam, że chyba gorsze efekty będą, jak wymyślą przestrzenny emiter zapachów do filmów czy transmisji TV. Już sobie wyobraziłem reportaż z fermy drobiu lub wysypiska śmieci… Brrr,…. 🙂

    Polubione przez 1 osoba

Dodaj komentarz

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: