Ile trzeba schudnąć żeby o naszym wyglądzie powiedzieli ” atrakcyjny”

Witaj,

Psycholodzy z Uniwersytetu w Toronto zmierzyli zmianę w wadze in plusoraz in minus, po której inni ludzie uznają, że ktoś wygląda zdrowiej i bardziej atrakcyjnie.

Kobiety i mężczyźni przeciętnego wzrostu muszą przytyć lub schudnąć ok. 3,5-4 kg (lub 8-9 funtów), by to było widać na twarzy, ale muszą zrzucić mniej więcej dwa razy tyle, by ludzie wspominali o wzroście atrakcyjności – opowiada prof. Nicholas Rule.

Rule i dr Daniel Re przyglądali się otłuszczeniu twarzy (postrzeganiu wagi na podstawie wyglądu twarzy), bo to dokładny wskaźnik czyjegoś wskaźnika masy ciała (BMI).

To świetny wskaźnik czyjegoś zdrowia. Zwiększone otłuszczenie twarzy wiąże się z upośledzeniem układu odpornościowego, słabym funkcjonowaniem sercowo-naczyniowym, częstymi zakażeniami dróg oddechowych i śmiertelnością, dlatego nawet niewielkie jego zmniejszenie poprawi stan danej osoby – podkreśla Rule.

Na potrzeby eksperymentu Kanadyjczycy stworzyli serie cyfrowych zdjęć kobiet i mężczyzn w wieku od 20 do 40 lat. Uwiecznione osoby miały neutralny wyraz twarzy, zaczesane do tyłu włosy i nie nosiły żadnych ozdób. Panowie zmieniali każdą fotografię w taki sposób, by uzyskać sekwencję ujęć ze wzrastającą wagą.

Ochotnikom pokazywano wylosowane pary ujęć i proszono o wskazanie, która z twarzy wygląda na „cięższą”. Po kilku próbach naukowcy stwierdzili, że potrzeba zmiany BMI rzędu ok. 1,33 kg/m2, by była ona zauważalna.

Wyliczyliśmy próg zmiany wagi wyrażony w BMI, a nie kilogramach, dlatego ludzie każdego wzrostu i wagi mogą odnieść to do siebie […] – wyjaśnia Re.

Psychologom zależało także na ustaleniu, jak duża zmiana otłuszczenia twarzy wpłynie na postrzeganą atrakcyjność. Okazało się, że w przypadku kobiet z badanej próby przeciętny spadek BMI wymagany do wzrostu atrakcyjności wynosił 2,38 kg/m2, a w przypadku mężczyzn 2,59 kg/m2, co u osób przeciętnego wzrostu przekłada się na, odpowiednio, ok. 6,3 oraz 8,2 kg na minusie.

Różnice między grupami sugerują, że atrakcyjność kobiecej twarzy może być bardziej wrażliwa na zmiany wagi. Oznacza to, że […] kobiety muszą zrzucić nieco mniej zbędnych kilogramów niż mężczyźni, by inni ludzie zaczęli je uważać za bardziej atrakcyjne.

Pozdrawiam, Marysia

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

Dodaj komentarz

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: