Witaj,
Soczewica to jedna z najzdrowszych roślin strączkowych, ale ciągle nie dorównuje popularnością fasoli czy grochowi. Dawniej często gościła na stołach, gdyż była tania i bardzo sycąca.Obecnie jest ulubioną potrawą wegetarian ponieważ ma tak dużo białka / w 100 g nasion- 28 g/, wapnia i żelaza, że z powodzeniem może zastąpić mięso.
Soczewica służy kondycji i sylwetce
Obecne w soczewicy witaminy i składniki mineralne korzystnie wpływają na zdrowie organizmu
Soczewica chroni przed anemią
Spożywana regularnie wzmacnia układ krwionośny – znajdujące się w niej bowiem bogactwo żelaza i kwasu foliowego sprzyja tworzeniu czerwonych krwinek i podnosi poziom hemoglobiny. Najwięcej kwasu foliowego maja kiełki soczewicy. Ta witamina wpływa też korzystnie na układ nerwowy i wspomaga jego rozwój u dzieci w łonie matki.
Soczewica dba o figurę
Nasiona soczewicy maja niski indeks glikemiczny. Zjedzenie ich nie powoduje szybkiego wzrostu cukru we krwi, więc można je włączyć do diety cukrzyków oraz osób , które się odchudzają. Jest w nich dużo błonnika, niewiele tłuszczu ani grama cholesterolu. 100 gram soczewicy zielonej to 300 gram kalorii. A wystarczy jej zjeść niewiele, by na długo zaspokoić głód.
Wzmacnia kości i mięśnie
W tej roślinie kryje się aminokwas – lizyna, który wspomaga budowę kości i tkanki mięśniowej. Dlatego włączenie soczewicy do menu jest szczególnie zalecane dzieciom i osobom uprawiającym sport.
Soczewica zapobiega nowotworom
Znajdujące sie w soczewicy taniny chronią przed różnymi nowotworami, a nawet spowalniają rozwój komórek rakowych.Związki te są również silnymi przeciwutleniaczami, które niszczą szkodliwe wolne rodniki/
Soczewica inspiruje kucharzy
Te nasionka dają wiele możliwości kulinarnych. Ze wszystkich odmian różnią się barwą i czasem gotowania, można przygotować smaczne dania np. sycące zupy z orientalną zupą. Z kolei nasionka i kiełki o lekko pikantnym smaku to idealny składnik sałatek. Soczewica może być także podstawą wszelkiego rodzaju farszów do pierogów, naleśników, pasztecików, zapiekanek czy mięsnych rolad Można do nich użyć tej z puszki, gdyż nie wymagają gotowania. Ta roślina sprawdza się też jako samodzielne danie, np w sosie pomidorowym lub grzybowym. Znakomity jest pasztet z soczewicy oraz kotleciki na wzór tradycyjnych mielonych.
Poznaj jej barwne odmiany
Zielona
Warto ją namoczyć chociaż na pół godziny. To skróci proces jej gotowania do ok. 30 minut. Doskonała na zupy, pasztety wegetariańskie, kotlety oraz warzywne zapiekanki, np. w połączeniu z ziemniakami.
Czerwona
To najdelikatniejsza odmiana, która najszybciej się gotuje ok. 20 min. Idealna na zupy i dania jednogarnkowe. Można z niej przyrządzać znakomite pasty do chleba, farsze oraz dodawać do mięsnego curry.
Brązowa
Jest najtwardsza i po namoczeniu gotuje sie ją ok. 50 minut. Jej ziarenka zachowują swój kształt po ugotowaniu. Z tego powodu idealnie nadaje się do sałatek, gulaszy i dań z ryżu i kasz oraz potrawek warzywnych.
wobec tylu zalet od dzisiaj jem soczewicę 🙂
PolubieniePolubienie
Zapewniam Cię , że jest wspaniała w smaku. Szczególnie wtedy, gdy nie chce się gotować, to danie/ zupę / można przygotować na kilka dni
PolubieniePolubienie
A mnie zawsze zastanawia czy kolorowe odmiany mają też jakieś różnice we właściwościach/zawartości witamin? Przywykłam do jedzenia tylko czerwonej (ze względu na szybkość gotowania) ale może właśnie to błąd?
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Do Dipów – raczej zielona ale najlepsza jest czerwona.. Myślę, że nie, ale trzeba sprawdzić. Zajmę się tym.. Pozdrawiam
PolubieniePolubione przez 1 osoba