Powiedz stop materialistycznym szaleństwom

Witaj,

Ludziom , którzy codziennie walczą o to, żeby mieć co do garnka włożyć, muszą ze zdumieniem obserwować, jak kolejny zestaw porcelanowych laleczek z serii dla kolekcjonerów reklamuje się jako coś, czego każdy potrzebuje.Prawdę mówiąc, samo pojęcie przedmiotów kolekcjonerskich jest trudne do zrozumienia dla osób, które naprawdę żyją w biedzie. Przykra i denerwująca jest myśl, że ludzie walczący o zaspokojenie najbardziej elementarnych potrzeb muszą przyglądać się, jak inni z takim zapałem kupują rzeczy, które w istocie nie mogą im być potrzebne.

Jak pisze profesor  Stephen Bertman : ” W miarę jak coraz więcej dóbr materialnych zapełnia przestrzeń intelektualną społeczeństwa, wypierają one znaczenie trosk niematerialnych. Społeczeństwo cofa się do prymitywnego stanu / umysłu małpy/, do czasów, gdy zaspokajanie potrzeb fizycznych nie zostawiało już czasu na nic innego. W tym nowym prymitywizmie rzeczy materialne odzyskują swoje miejsce  jako konsumowalne zródło ludzkiego zadowolenia.”

Błędnie traktujemy zwiększającą się konsumpcję jako postęp społeczny, a sukces mylimy z tym co  można nazwać towaryzacją czyli wykorzystywaniem dóbr materialnych do zwiększenia  poczucia sukcesu.

Konsumpcyjna mentalność sprawia, ze tracimy wszelkie poczucie dostatku i nieustannie działamy w myśl zasady : ” Zdobądzmy więcej, dopóki możemy, albo zginiemy „, która  kierowała postępowaniem naszych prymitywnych przodków.

One response to “Powiedz stop materialistycznym szaleństwom

  1. Lubie… chociaż powinnam nie lubić… Niestety coraz więcej ludzi przepada w tej pogoni za szczęściem w postaci pieniądza.

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.