Dlaczego kolor Twojego moczu jest ważny?

W ciągu całego dnia dorosły człowiek oddaje około 1,5 litra moczu. To naprawdę sporo, dlatego też powinniśmy pamiętać o odpowiednim nawadnianiu organizmu i dbaniu o zdrowie. Wszystkie płyny, jakie wychodzą z naszego ciała, wypłukują bowiem toksyny, więc im lepszy stan naszego organizmu, tym lepiej poradzi sobie z tym procesem.

Stąd też ilość oddawanego moczu, a także jego kolor, są ważnymi wskaźnikami naszego zdrowia.Jeśli jesteśmy już przy temacie koloru moczu, to warto zwrócić na niego uwagę w trakcie następnej wizyty w toalecie, ponieważ jego barwa może wiele nam powiedzieć o naszym stanie. I tak, przezroczysty mocz wskazuje, że pijemy zbyt wiele wody, a najbardziej pożądany jest jasnożółty oznaczający odpowiednie nawodnienie. Ciemnożółty w zależności od stopnia koncentracji barwy oznaczać może, że pijemy zbyt mało wody i zdecydowanie powinniśmy zwiększyć ilość przyjmowanych płynów (przede wszystkim wody). Pomarańczowy wskazuje, że powinniśmy udać się do lekarza, szczególnie jeśli towarzyszy mu żółta skóra lub oczy, ponieważ oznacza problemy z wątrobą – na pewno powinniśmy też pić zdecydowanie więcej wody.

Brązowy sugerować może, że w naszym moczu jest stara krew lub też oznacza poważną infekcję wątroby. Różowy kolor może nie oznaczać nic poważnego, ponieważ wywoływany jest przez pewne leki (jak np. rifampicyna) lub też warzywa/owoce (buraki, rabarbar, jeżyny), ale warto skonsultować się z lekarzem. Bardzo poważnie powinniśmy za to podejść do czerwonego koloru, ponieważ wskazuje on na świeżą krew w moczu, co z kolei sugerować może poważne choroby. Niebieski/zielony kolor przeważnie spowodowany jest przez jedzenie i niektóre leki, ale także infekcję dróg moczowych, ale w tym przypadku zapewne najpierw poczujecie ból.

Pozdrawiam, Marysia

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

%d blogerów lubi to: