Ból mięśni w całym ciele

Fibromialgia jest przewlekłą chorobą, która dotyka coraz więcej ludzi na świecie. Pacjenci odczuwają ból i sztywność mięśni, ale tej choroby nie stwierdzisz  badaniami laboratoryjnymi ani prześwietleniem rentgenowskim. Fibromialgia nie uszkadza stawów ani narządów ale ból i zmęczenie może mieć znaczący wpływ na codzienne życie.

Cechą fibromialgii jest ból mięśni w całym ciele, któremu zwykle towarzyszy: zmęczenie, problemy ze snem, lęk i depresja.

Jednym z wyjątkowych aspektów fibromialgii jest obecność punktów tkliwości w określonych miejscach na ciele. Gdy punkty te są naciskane, ludzie z fibromialgią odczuwają ból.

 • Ból fibromialgii może być bardzo intensywny. Ponieważ tradycyjnie żadne testy laboratoryjne lub badanie rentgenowskie nie może potwierdzić rozpoznania fibromialgii, lekarze byli skłonni uwierzyć, że ten ból był ” w głowie.” Ale środowisko medyczne akceptuje teraz, że ból fibromialgii jest prawdziwy. Badania wskazują, że jest to spowodowane przez bodzce w jaki sposób organizm postrzega ból.

  Kobiety w wieku od 25 do 60 mają najwyższe ryzyko rozwoju fibromialgii. Lekarze nie są pewni dlaczego, ale kobiety są 10 razy bardziej narażone na  ten stan niż mężczyźni. Niektórzy badacze uważają, że genetyka może odgrywać rolę, ale żadne konkretne geny nie zostały zidentyfikowane.

  Po bólu, najbardziej popularnym i wyniszczającym objawem fibromialgii jest zmęczenie. To  jest normalne, że następuje zmęczenie po pracowitym dniu, ale jest to długo utrzymujące się uczucie wyczerpania. Osoby z fibromialgią mogą czuć się zmęczone w godzinach porannych, a nawet po wielu godzinach spędzonych w łóżku. Zmęczenie może występować kilka dni i może przeszkadzać w pracy, aktywności fizycznej i pracach domowych. Istnieje wiele teorii na temat przyczyn fibromialgii, ale badania nie pozwalają jeszcze wskazać  winowajcę. Niektórzy lekarze uważają, że to hormonalna lub chemiczna nierównowaga zakłóca pracę nerwów  dając im sygnał bólowy.

  Inni sugerują, że traumatyczne zdarzenie lub przewlekły stres może zwiększać podatność  danej osoby na fibromialgię. Większość ekspertów zgadza się, że fibromialgia zapewne wynika z kombinacji czynników, a nie  tylko jednej przyczyny. Ciągła walka z bólem i zmęczenie może powodować rozdrażnienie, niepokój i depresję. Możesz mieć problemy z  wykonywaniem swoich obowiązków w pracy, opieki nad dziećmi, lub  prac domowych. Nawet hobby np. ogrodnictwo staje się trudne. Zmęczenie i rozdrażnienie może również prowadzić do braku chęci na spotkania z przyjaciółmi. Lekarz może zdiagnozować fibromialgię po wysłuchaniu jakie masz objawy i po wykonaniu badań. Badanie krwi także może pomóc . Zlecone inne badania  powinny wykluczyć inne choroby. Opisz swój ból w szczegółach gdzie i jak często występuje. Jakie wywołuje objawy: zmęczenie, problemy ze snem lub lęk.

  Fibromialgia była kiedyś leczona przez reumatologa. Dzisiaj, interesuje się  tą chorobą wielu specjalistów. Szukaj biegłych lekarzy w tej chorobie  najlepiej na Akademii Medycznej lub w szpitalach. Pierwszym ważnym krokiem jest określenie, co sprawia, że ​​objawy zaostrzają się. Przyczyną mogą być:

  Zimne, wilgotne pogody, zbyt dużo  lub zbyt mało ćwiczeń.

  • Naprężenie mięśni
  • Zły sen
  • Wiele osób z fibromialgią mają problemy ze snem, w tym problemy z zasypianiem i częste wybudzenia w nocy.
  • Badania sugerują, że niektórzy pacjenci pozostają w płytkim stanie snu i nigdy nie doświadczyli spokojnego, głębokiego snu.To pozbawia organizm szansy naprawy i regeneracji, tworząc błędne koło. Zły sen może spowodować ból a ból może prowadzić do złego snu.
  • Podczas diagnozy lekarz stwierdza, że prawie jedna trzecia osób z fibromialgią cierpi na depresję,  Relacja tych dwóch chorób jest niejasna. Niektórzy naukowcy uważają, że depresja może być wynikiem przewlekłego bólu i zmęczenia. Inni sugerują, że nieprawidłowości w chemii mózgu mogą prowadzić zarówno do depresji i niezwykłej wrażliwości na ból. Objawy depresji mogą obejmować problemy z koncentracją, beznadziei i utratą zainteresowania ulubionymi zajęciami.
  • Celem leczenia fibromialgii jest zmniejszenie bólu, zaburzeń snu i zaburzeń nastroju. Lekarze mogą zlecić leki, które pomagają złagodzić objawy – od znanych leków przeciwbólowych na receptę, takich jak amitryptylina.
  • Istnieją też leki na receptę zatwierdzone do leczenia fibromialgii.
  • Ćwiczenia mogą złagodzić wiele objawów fibromialgii. Aktywność fizyczna może zmniejszyć ból i poprawić kondycję. Ćwiczenia tylko trzy razy w tygodniu, leczą zmęczenie i depresję. Ale ważne jest, aby nie przesadzić. Chodzenie, rozciąganie i aerobik w wodzie to dobre formy ćwiczeń dla osób z fibromialgią.
  • Niektórzy eksperci twierdzą, że dieta może odgrywać poważną rolę w fibromialgii -ale nie u wszystkich pacjentów taka sama.
  • Niektóre produkty, w tym aspartam, MSG, kofeina, i pomidory, wydają się pogarszać objawy u niektórych osób. Ale unikanie tych produktów nie pomoże każdemu. Aby dowiedzieć się, co działa na ciebie, spróbuj doświadczenia: eliminując jedną żywność , która budzi twoje obawy i  to zapisuj. 
  • Niektóre badania sugerują,  że masaż może pomóc złagodzić ból fibromialgii, chociaż jego wartość nie jest w pełni udowodniona. Stosuj tylko umiarkowany nacisk. Pocieranie, ugniatanie, lub głaskanie- wszystkie mogą pomóc. Tylko 20 minut masażu wystarczy aby uzyskać zadowalające wyniki.
  • Także akupunktura łagodzi ból. Ta tradycyjna chińska praktyka  polega na wprowadzeniu cienkich igieł w kluczowych punktach na ciele. Akupresura pobudza te same punkty nacisku i może być dobrą alternatywą dla osób, które chcą uniknąć igieł.
  • Wiele osób z fibromialgią cierpi na problemy z koncentracją.
  • Jak sobie pomóc? Staraj się zapisywać wszystko co trzeba pamiętać, utrzymuj aktywność umysłu  przez czytanie, zagadki, rozwiązuj zadania dzieląc je na zadania małe, po prostu rozwiązuj etapami.
  • Stres wydaje się być jednym z najczęstszych czynników wyzwalających zaostrzenie fibromialgii. Chociaż nie da się  wyeliminować stresu ze swojego życia, możesz spróbować zmniejszyć niepotrzebny stres.
  • Określenie, które sytuacje powodują stres, sprawi, że znajdziesz sposoby, aby te sytuacje były mniej stresujące.
  • Eksperymentuj z jogą, medytacją oraz innymi technikami relaksacyjnymi
  •  I pomiń te czynności , które powodują stres.
  • Poza tym  pamiętaj, że fibromialgia nie powoduje uszkodzenia stawów, mięśni ani organów wewnętrznych. Trzeba dokonać zmian w stylu życia i poszukać skutecznych metod leczenia , które poprawią znacznie jakość życia.

Published by

Maria Bereziak

25 lat prowadziłam zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze. Nadal zajmuję się fitoterapią i dietoterapią. Moją misją jest przywracanie Wam zdrowia. W swojej zielarni leczyłam także "serca chore z miłości" Poradz się jeśli cierpisz z powodu swego męża lub partnera. https://leczenieludowe.wordpress.com http:/życiewedwoje.wordpress.com/

3 myśli w temacie “Ból mięśni w całym ciele

 1. A może to kwestia błędnego koła w psychice? Coś wywołało lęk, który nie został zanegowany. Lęk ten powtarzał się, bez możliwości wykrycia sposobu na jego zniszczenie. Lęk wywołał stan napięcia niektórych mięśni. Napięcie mięśni nie zostało zredukowane przez relaks, bo wszystkie siły organizmu były skierowane do rozwiązania problemu z lękiem, a ponieważ nie znaleziono rozwiązania – ciągle aktualną była reakcja napięcia mięśni w atawistycznym odruchu ucieczki przed tworzącym lęk zdarzeniem. Psychika uznała, że należy być stale gotowym do ucieczki przed lękiem. Napięcie początkowo tylko kilku mięśni aktywizowało układ nerwowy w pętli bodźców, aż nastąpiło przeciążenie nerwów.Wytworzył się skumulowany „nadładunek” elektryczny w drogach nerwowych. Ten wtórny stres układu nerwowego objawił się wzbudzeniem przez ten „nadładunek: w najbliższych drogach nerwowych (najbliższych czyli tych stale będących „pod napięciem”) impulsów aktywujących kolejne partie mięśni, które wprawdzie nie miały nic wspólnego z reakcją ucieczki, ale na zasadzie indukcji pola elektromagnetycznego pochodzącej z nerwów juz wzbudzonych – zaczęły wzbudzać w sobie te niepotrzebne impulsy. Kolejne partie mięśni włączane zostały do grupy mięśni pozostających w permanentnym napięciu. I tak powstał lęk o stan swojego zdrowia, który z braku rozwiązania zaczął wytwarzać stan nadmiaru trujących substancji endogennych. Te substancje z kolei wytworzyły stan depresji. Depresja podniosła poziom lęku przed każdym zjawiskiem z otaczającej rzeczywistości do stanu niemożliwego do przerwania własnymi siłami. Koło się zamknęło… Taki mam pomysł na opis przyczyn tego zjawiska opisanego wyżej. Może być? 🙂 Pozdrawiam~!

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.