Jesteś głodny ….jeśli nie śpisz

Od jakiegoś czasu wiadomo było, że mniej snu wiąże się często z większą wagą, a naukowcom z Uniwersytetu Chicagowskiego udało się ostatnio odkryć czemu tak się dzieje. A dokładny mechanizm jest bardzo ciekawy – przypomina on ten, który wywołuje głód po zażyciu konopi.

Naukowcy odkryli, że pozbawieni snu badani nie byli w stanie oprzeć się przekąsce w postaci ciastek, cukierków czy czipsów, nawet mimo tego, że przed dwiema godzinami zjedli solidny posiłek, zaspokajający aż 90% ich dziennego zapotrzebowania na kalorie.

Jeśli również czujecie taką potrzebę, gdy brakuje Wam snu, to możecie czuć się po części usprawiedliwieni, za wszystko bowiem odpowiada chemia – brak snu wzmacnia nasz układ endokannabinoidowy – ten sam, który aktywowany jest przez psychoaktywne składniki konopi – podnosząc w naszym organizmie poziom 2-arachidonyloglicerolu (2-AG)zwiększając tym samym nasz głód. Dzieje się tak mimo tego, że dłuższe pozostawanie w stanie wybudzenia zwiększa nasze zapotrzebowanie zaledwie o kilkanaście kalorii.

Oznacza to jedno – trudniej zachować właściwą wagę jeśli prowadzimy tryb życia, w którym pozostajemy dłużej na nogach – nasz organizm oszukuje nas bowiem domagając się większej ilości pożywienia niż naprawdę potrzebuje. A coraz więcej osób prowadzi taki właśnie styl życia, co oznacza, że jako społeczeństwo będziemy się zmagać z większą falą otyłości.

Źródło: University of Chicago,

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

%d blogerów lubi to: