Warzywa i owoce poprawiają koloryt cery. Trzeba jednak stosować je od zewnątrz i regularnie dostarczać w diecie.
Badacze wyliczyli, że trzy porcje warzyw i owoców spożywanych codziennie przez sześć tygodni wystarczą, aby nasza skóra nabrała blasku i zdrowego, złocistego koloru.
Naturalna opalenizna
Warzywa i owoce uznawane są za naturalny samoopalacz przede wszystkim dzięki zawartości karotenoidów, substancji, które nadają im kolor.
Źródłem karotenoidów w diecie człowieka są żółto oraz czerwono zabarwione warzywa i owoce plus ciemnozielone warzywa liściaste: marchew, słodkie ziemniaki, dynia, pietruszka naciowa, jarmuż, szpinak, papryka, morele, brokuły, pomidory.
Na odcień koloru skóry wpływ mogą mieć także polifenole – organiczne związki chemiczne występujące w jabłkach, jagodach i wiśniach.
W naszym codziennym menu każdego dnia powinno znaleźć się przynajmniej 500 g warzyw i owoców w min. 3 kolorach. Ilość tę należy podzielić na 5 porcji w ciągu dnia. Taki rozkład przyspiesza metabolizm i ułatwia detoksykację organizmu. Najzdrowsze są oczywiście surowe produkty.
● Ogórek: plasterek ogórka pomaga walczyć z opryszczką oraz łagodzi dolegliwości po ukąszeniach owadów. Maseczka z ogórka wygładza i rozświetla skórę, tonizuje, ściąga pory i działa oczyszczająco.
● Cytryna: sok z cytryny ma właściwości wybielające – można go stosować zewnętrznie na plamy i przebarwienia na skórze. Świetnie sprawdzi się także w walce z trądzikiem.
● Ziemniak: maseczka z tego warzywa uelastycznia zwiotczałą skórę. Ugotowany ziemniak rozgnieć i zmieszaj z łyżką jogurtu naturalnego i żółtkiem. Nałóż na twarz, zmyj po 15 minutach.
Maseczka selerowa oczyszcza i wygładza
Jeśli chcesz odświeżyć cerę (mięta), zmniejszyć zmarszczki (seler) i oczyścić skórę (drożdże), oto przepis dla Ciebie.
Potrzebujesz: ● pół selera ● parę listków mięty ● 1/4 kostki drożdży spo żywczych.
Tak ją zrobisz: zetrzyj na drobnej tarce połowę selera. Posiekaj drobno listki mięty. W miseczce rozpuść drożdże z odrobiną wody. Dodaj do papki seler oraz liście mięty, wymieszaj i nałóż na twarz. Po 15 minutach spłucz.
Co może seler? Zawiera m.in. naturalną witaminę B kompleks, kwas foliowy i witaminę PP oraz dużo fosforu, potasu i wapnia.
Dla zdrowia: wzmacnia układ odpornościowy, pobudza przemianę materii oraz oczyszcza organizm z toksyn.
Maseczka marchewkowa rozświetla i nawilża
Twoja cera potrzebuje blasku (jabłko), nawilżenia (twarożek) i wygładzenia (marchew przyspiesza też regenerację skóry)? Wypróbuj warzywno-owocowy miks.
Potrzebujesz: ● marchew ● 4 łyżki twarożku ● jabłko. Tak ją zrobisz: zetrzyj na tarce marchew. To samo zrób z jabłkiem. Do miski włóż twarożek i dodaj jabłko plus marchew. Papkę nałóż na twarz. Po kwadransie zmyj ją ciepłą wodą.
Co może marchew? Jest bogata w beta-karoten, czyli prowitaminę A, która opóźnia starzenie się skóry, a także nadaje jej zdrowy koloryt.
Dla zdrowia: marchew ma właściwości przeciwcukrzycowe i przeciwpasożytnicze. Obniża też poziom cholesterolu we krwi.