Urok małej , czerwonej papryczki

Witaj,

Co może być atrakcyjnego we wszystkich ostrych potrawach z dodatkiem chili?

Jeden z psychologów zasugerował, że w reakcji na ostry palący smak papryki mózg uwalnia endorfiny- chemiczne związki uśmierzające ból, które w dużych dawkach wywołują uczucie przyjemności. Ostry smak papryce chili nadaje kapsaicyna Jest to substancja, która występuje głównie w białych żeberkach i nasionach oraz, nierównomiernie, w całym miąższu rośliny.

To ona sprawia , że po zjedzeniu papryki lub potraw przyprawionych chili czuje sie pieczenie w ustach oczy zaczynają łzawić, a nos  staje się drożny.

Efekty te – łączone z rozrzedzeniem śluzu w zatokach obocznych nosa- mogą pomóc oczyścić zablokowane drogi oddechowe.

Papryka chili jest bogatsza w witaminę C niż owoce cytrusowe, ale spożywaniem jej nie można pokryć  dziennego zapotrzebowania na te witaminę, ponieważ jest ona  zbyt ostra.

Pozdrawiam, Marysia

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

%d blogerów lubi to: