Urok małej , czerwonej papryczki

Witaj,

Co może być atrakcyjnego we wszystkich ostrych potrawach z dodatkiem chili?

Jeden z psychologów zasugerował, że w reakcji na ostry palący smak papryki mózg uwalnia endorfiny- chemiczne związki uśmierzające ból, które w dużych dawkach wywołują uczucie przyjemności. Ostry smak papryce chili nadaje kapsaicyna Jest to substancja, która występuje głównie w białych żeberkach i nasionach oraz, nierównomiernie, w całym miąższu rośliny.

To ona sprawia , że po zjedzeniu papryki lub potraw przyprawionych chili czuje sie pieczenie w ustach oczy zaczynają łzawić, a nos  staje się drożny.

Efekty te – łączone z rozrzedzeniem śluzu w zatokach obocznych nosa- mogą pomóc oczyścić zablokowane drogi oddechowe.

Papryka chili jest bogatsza w witaminę C niż owoce cytrusowe, ale spożywaniem jej nie można pokryć  dziennego zapotrzebowania na te witaminę, ponieważ jest ona  zbyt ostra.

Pozdrawiam, Marysia

Published by

Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo- miejmy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości także spotkamy się osobiście w gabinecie- pisz: tilikum52@onet.eu