Czy roboty zastąpią chirurga podczas operacji?

Witaj,

Przywykliśmy już do tego, że w precyzyjnej chirurgii stosowane są specjalne roboty medyczne, takie jak Da Vinci, ale one nadal wymagają działań człowieka, najwyżej stabilizując ruchy jego ręki. W Stanach Zjednoczonych lekarze poszli o krok dalej, robot przeprowadził pierwszą operację bez pomocy człowieka.

Urządzenie o nazwie Smart Tissue Autonomous Robot (STAR) zostało opracowane przez ekspertów z John Hopkins University. Robot jest w stanie nawet samodzielnie nałożyć szew. Do tej pory prowadzono tylko eksperymenty na zwierzętach, ale wszystkie przeżyły, a powikłania nie zostały zidentyfikowane. Według naukowców, STAR działa lepiej, niż żywi  chirurdzy.

Mimo, że roboty są od dawna stosowane w medycynie, chirurgia tkanek miękkich ze względu na swą złożoność jest zawsze wykonywana ręcznie. STAR jest wyposażony w kamerę wideo i jest zdolny do współpracy z różnymi specjalistycznymi narzędziami. Operacje przeprowadzane przez robota trwają od 30 minut do godziny. Wygląda na to, że tak będzie wyglądać przyszłość medycyny.

 

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

%d blogerów lubi to: