Nowe sposoby na przerzedzone włosy

Łysienie jest problemem, z którym zdecydowanie najczęściej borykają się mężczyźni. Co więcej, w obecnych czasach obserwuje się, że dotyka ono mężczyzn coraz młodszych- nawet tych 20-letnich. Jest to spowodowane głównie współczesnym stylem życia- nie bez znaczenia są stres czy złe nawyki żywieniowe. Wielu Panom trudno pogodzić się z utratą włosów, zwłaszcza jeśli wcześniej cieszyli się bujną czupryną. Na szczęście medycyna estetyczna już od wielu lat oferuje zabiegi, które potrafią przywrócić porost włosów. Jedną z najbardziej nowoczesnych metod jest obecnie przeszczep włosów za pomocą metody S.A.F.E.R.

 

Przeszczepianie włosów ma swoje początki w latach 20-tych XIX wieku. Duży wkład w rozwój transplantcji włosów miał lekarz japońskiego pochodzienia, dr Okuda, który wykonał i opisał ponad 200 takich zabiegów w latach 30 i 40-tych ubiegłego wieku. Zdecydowanie najbardziej intensywnym okresem rozwoju tych metod były jednak lata 80-te i 90-te, kiedy zaistniała możliwość wykonywania mikroprzeszczepów z wykorzystaniem pojedynczych włosów. Obecnie najczęściej stosowane do przeszczepiania włosów są metody STRIP i FUE. Metoda S.A.F.E.R. została wprowadzona na rynek w 2012r.

 

Na czym polega metoda S.A.F.E.R.

Skrót S.A.F.E.R.pochodzi od słów Suction Assisted Follicular Extraction and Re-implantation i bardzo dobrze oddaje na czym polega ten zabieg:

  • etap I: pobranie mieszków do transplantacji z wykorzystaniem podciśnienia
  • etap I: implantacja miejsca w wybrane obszary objęte łysieniem

W trakcie zabiegu wykonywane jest nacięcie o głębokości zaledwie 1 mm. Pobierane są pojedyncze zespoły mieszków włosowych, a sposób ich ekstrakcji z wykorzystaniem końcówki ssącej sprawia, że ryzyko uszkodzenia pobieranych mieszków jest praktycznie bliskie zeru. Nie istnieje także ryzyko zniszczenia cebulek włosów sąsiadujących. Mieszki włosowe pobierane są zwykle z okolicy potylicznej skóry głowy, ale technologia S.A.F.E.R. pozwala na ich pobranie również z innych części ciała, np. z brody, klatki piersiowej czy nóg. W miejscach pobrania pozostają jedynie drobne, punktowe ranki, które goją się bez pozostawienia blizn- wynika to z bardzo precyzyjnego sposobu pobrania przeszczepów.
W drugim etapie zabiegu na skórze głowy wykonywane są mikronacięcia w miejscach, w których umieszczane będą pobrane mieszki włosowe. Do implantacji przeszczepów wykorzystywane jest specjalne urządzenie, które wstrzykuje bądź nawet „wstrzeliwuje” pobrane mieszki do przygotowanych nacięć. Czas trwania całego zabiegu jest uzależniony od rozległości obszaru poddawanego zabiegowi.

 

O powodzeniu zabiegu decyduje ilość i jakość włosów, z których mają być wykonane przeszczepy. Zabiegi te zwykle wymagają powtórzenia, a zadowalające efekty obserwuje się po wykonaniu 2 -3 serii przeszczepów.

 

Zabieg ten jest niemal bezbolesny i wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. „W porównaniu z wcześniej stosowanymi metodami, metoda S.A.F.E.R. jest szybka, nieinwazyjna, niebolesna i nie pozostawia blizn”  mówi Danuta Partyka, dyplomowana pielęgniarka z kliniki Osteomed oferującej zabiegi przeszczepiania włosów technologią S.A.F.E.R. W pierwszych dniach po zabiegu pacjent może odczuwać delikatne swędzenia w obrębie umieszczenia przeszczepów. Jednak po około tygodniu posiada już krótką fryzurę i może dzięki temu ocenić pierwsze efekty zabiegu.

 

Dla kogo przeznaczona jest metoda S.A.F.E.R.?

Zabieg przeznaczony jest dla szerokiej grupy osób, u których łysienie wynika z wielu różnorodnych przyczyn. Korzystne efekty przeszczepu powinny wystąpić u pacjentów z łysieniem androgenicznym,  łysieniem pourazowym (oparzenia, blizny pooperacyjne, wyleczone stany zapalne skóry głowy) czy łysieniem będącym efektem ubocznym radioterapii. Metodę można także wykorzystać do uzupełniania ubytków włosów w obrębie brwi, rzęs, wąsów oraz brody. Stanowi także doskonałe zwieńczenie operacji rekonstrukcyjnych  w obrębie skóry owłosionej głowy. Nie zaleca się jednak metody S.A.F.E.R. bardzo młodym osobom, u których wystąpiło przedwczesne łysienie androgenowe.

 

Trudno dokładnie określić, ile kosztuje przeszczep włosów, cena (więcej o transplantacji włosów: https://www.tourmedica.pl/artykuly-medyczne/przeszczep-wlosow-w-polsce/) zabiegu uzależniona jest bowiem od jego rozległości. W Polsce ceny rozpoczynają się zwykle od około 4 tys zł.

 

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

%d blogerów lubi to: