Jak prawidłowo suszyć kwiaty ziół?

Marto , odpowiadam na Twoje pytanie, chociaż  już niejednokrotnie podawałam ten przepis- tylko w którym miesiącu to nie wiem?

Kwiaty suszy się podobnie jak liście. Prawidłowo suszone kwiaty powinny zachować kolor. Delikatne kwiaty, np. ogórecznika lub fiołków, powinny być starannie rozłożone, by zachowały swój kształt.

W zależności od grubości płatków suszenie trwa od jednego do trzech tygodni. W miarę możliwości przechowuj rozłożone płasko.  Z nagietka przechowuj jedynie same „płatki „. Drobne kwiaty i kwiatostany / lawenda, rumianek itp./  przechowuj w całości.

Suszenie nasion i owoców

Ścięte owocostany roślin jednorocznych i kulinarnych / jak fenkuł czy koper / powieś do  wysuszenia nad pudełkiem lub płachtą papieru albo owiń dokładnie gazą czy papierowa torebką, by zebrać spadające nasiona.

Duże koszyczki słonecznika susz w całości i wyłuskuj luzne nasiona.

Nasiona schną szybko w suchym przewiewnym i ciepłym miejscu- zwykle do dwóch tygodni.

Przechowuj je w szczelnych słojach opatrzonych etykietką.

Nasiona do siewu trzymaj w ciemnym i chłodnym, lecz zabezpieczonym przed mrozem miejscu.

Owoce, zwłaszcza soczyste, schną znacznie dłużej i mogą być suszone w suszarce.

Soczyste owoce wymagają częstego odwracania podczas suszenia.

Pozdrawiam, Marysia

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

%d blogerów lubi to: