Choroby przenoszone przez komary

Witaj,

Komary roznoszą tyle chorób  po świecie, że warto przed podróżą w dalekie kraje  trochę  o nich poczytać

Zika

Dla większości ludzi, objawy tego wirusa są łagodne: występuje tylko gorączka, wysypka, bóle stawów i czerwone oczy. Prawdziwym zagrożeniem może być dla kobiet w ciąży i ich dzieci. To wiąże się z wadą wrodzoną zwaną małogłowie, co powoduje małe głowy i uszkodzenia mózgu u dzieci. Komary rozprzestrzeniają tę chorobę w Brazylii i innych krajach Ameryki Południowej i Środkowej, Karaibów i Azji Południowo-Wschodniej.

 

Denga

To rzadki wirus w Stanach Zjednoczonych, ale pojawia się w miejscach popularnych wśród turystów, takich jak Puerto Rico, na wyspach Pacyfiku, Ameryki Łacińskiej i Azji Południowo-Wschodniej. Gdy go złapać, może skończyć się problemami, takimi jak wysypka, gorączka, ból głowy, łatwe powstawanie siniaków i krwawienia dziąseł. Czasami denga prowadzi do gorączki krwotocznej, która może być śmiertelna. Jak dotąd nie ma szczepionki.

Wirus Zachodniego Nilu

Jeśli ukąsi ten komar, prawdopodobnie nie będzie żadnych objawów.Infekcja u wielu osób przebiega bezobjawowo lub daje łagodne objawy. Jeśli dochodzi do rozwinięcia się choroby, objawy pojawiają się po 2 – 15 dniach. W postaciach lekkich choroba może dawać objawy grypopodobne (gorączka, ból głowy, bóle mięśni), czasem drobną wysypkę lub powiększenie węzłów chłonnych. W cięższych przypadkach objawy są bardziej nasilone a przebieg gwałtowny, mogą dołączyć się nudności, wymioty, trudności w połykaniu,kręcz szyi, osłabienie mięśni, utrudnienie chodu, zaburzenia koordynacji, parkinsonizm, zaburzenia świadomości. U osób  o słabej odporności istnieje zwiększone ryzyko ciężkiego przebiegu choroby, aż do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych  czy ostrego porażenia wiotkiego (ang West Nile Poliomyelitis). Zdarzają się także przypadki śmiertelne.

Malaria

Prawie połowa ludności świata  może  zarazić się tą chorobą. W większości przypadków występuje  w Afryce. Objawy, to gorączka, ból głowy, dreszcze i wymioty. Jeśli wybierasz się w podróż do kraju, w którym jest to problem, śpij pod moskitierą i wez zapobiegawczo leki przeciw malarii.

Żółta gorączka
Choroba ta bierze swoją nazwę od jednego z jej objawów, żółtaczki, która może sprawić, że skóra i oczy przybierają kolor żółty Mniej poważne infekcje dają ból głowy, ból pleców, dreszcze i wymioty. Istnieje szczepionka, która chroni Cię, więc upewnij się, że powinieneś się zaszczepić w przypadku podróży do miejsc, w Afryce i Ameryce Łacińskiej, gdzie komary  ten wirus rozprowadzają.

Chikungunya

Nazwa pochodzi z języka afrykańskiego-  występuje silny ból stawów. Może wystąpić wysypka na ciele, bóle głowy, nudności i zmęczenie. Choroba występuje w Azji i Indiach, ale przeniosła się do Europy i obu Ameryk. Nie ma na nią lekarstwa, ale większość ludzi odzyskuje zdrowie. W niektórych przypadkach objawy mogą trwać miesiące lub lata

Wstrząśnienie mózgu

Istnieje około 100 przypadków tego wirusa. Komary, gryzą człowieka w ciągu dnia, zazwyczaj na wiosnę  lub wczesną jesienią. Te komary żyją w obszarach zalesionych w górnej Midwest, Mid-Atlantic i Południowo-Wschodniej Ameryce. Jeśli zachorujesz, objawy to gorączka, nudności i bóle głowy, ale wiele osób  nawet nie zauważy tych objawów.

Gorączka doliny Rift

Zainfekowane komary mogą spowodować tą chorobę u ludzi i zwierząt.Nazwa bierze się od  obszaru w Kenii, gdzie lekarze ją odkryli, często występuje w niektórych częściach Afryki, Arabii Saudyjskiej i Jemenie. Objawy to zawroty głowy i osłabienie. Powikłaniem po tej chorobie może być uszkodzenie wzroku.

Jamestown Canyon wirus

Lekarze zauważyli go po raz pierwszy w 1980 roku. Jest nazwany od obszaru blisko Boulder, Kolorado. Jeśli złapiesz go, mogą wystąpić objawy, które mogą przypominać  grypę, jak gorączka i ból głowy. Bardziej poważne to  zapalenie mózgu i rdzenia kręgowego. Komary, które powodują tę chorobę żyją w całej Ameryce Północnej.

Pozdrawiam, Marysia

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

%d blogerów lubi to: