Zresetuj się przez medytację , wyciszenie

Witaj,

Naukowcy sprawdzili  jak medytacja wpływa na choroby przewodu pokarmowego. Osobne badanie przeprowadzono w Massachusetts General Hospital i placówce Beth Israel Deaconess Medical Center. Tym razem w eksperymencie wzięło udział 48 dorosłych osób – 19 z nich cierpiało na zespół jelita nadwrażliwego (IBS) a pozostali na nieswoiste zapalenie jelit (IBD).

Przez 9 tygodni musieli wykonywać czynności które pozwalały złagodzić stres, poprawić ogólne zdrowie i umiejętności poznawcze. Raz w tygodniu uczestnicy angażowali się w czynności relaksacyjne i polecono im aby wykonywali je również w domu przez 15-20 minut każdego dnia. Również w tym przypadku, medytacja okazała się bardzo skutecznym lekarstwem.

U pacjentów cierpiących na IBS i IBD zaobserwowano złagodzenie się objawów choroby, zmniejszył się ich niepokój i poprawiła się ich ogólna jakość życia. Korzyści te utrzymywały się w trakcie badań oraz 3 tygodnie po ich zakończeniu. Choć nie zaobserwowano istotnych zmian w markerach zapalnych, u chorych na IBS nastąpiła zmiana ekspresji 200 genów, zaś u cierpiących na IBD – ponad 1000 genów.
Według Brandona Kuo, jednego z współautorów badania: „wyniki wskazują na ekscytujące możliwości dla dalszego rozwoju i wdrażania tego zabiegu w szerszej grupie pacjentów z chorobą przewodu pokarmowego”.
Wyjedz za miasto popatrz na jezioro, na falujące wiatrem zboże,  na ptaki szybujące po niebie,  ” zapomnij ” się w naturze  chociaż  na 2o minut. Wrócisz odświeżona i zdrowsza.
Gorąco polecam, Marysia

 

Możliwość komentowania jest wyłączona.