Dlaczego u kobiet rzucenie papierosów jest trudniejsze niż u mężczyzn?

Witaj,

Gdyby mi dano możliwość skutecznego przekonywania ludzi, to wykorzystałabym ją tylko w ten jedyny sposób:żeby skłonić każdego palacza z osobna do zaprzestania palenia. Czy na pewno wszyscy wiedzą, że u kobiet, które palą papierosy, ryzyko wystąpienia raka płuc jest 20 razy większe niż u mężczyzn?

Podobnie jak wypadku wszystkich zachowań związanych z uzależnieniami, strategie rzucania palenia są inne dla kobiet i mężczyzn.

Przeprowadzone badanie we Francji wykazało, że aby skutecznie rzucić palenie, mężczyzni potrzebowali wyższych zastępczych dawek nikotyny niż kobiety, a u mężczyzn, którzy otrzymywali wyższe jej dawki, prawdopodobieństwo zerwania z nałogiem było większe niż u tych przyjmujących niższe dawki. Kobiety nie odnosiły większych sukcesów z powodu zwiększenia dawki nikotyny. Dlatego mężczyzni, którzy chcą rzucić palenie powinni zwiększyć zastępczą dawkę nikotyny.

Kobieca podatność na uzależnienie od papierosów może się już kształtować w wieku płodowym. Prawdopodobieństwo uzależnienia wśród dziewcząt, których matki paliły podczas ciąży, jest dużo większe niż u pozostałych. Nie dzieje się tak u chłopców.

W wypadku kobiet rzucanie palenia wydaje się procesem bardziej skomplikowanym niż proste, zastępcze dawki nikotyny.

Kiedy moje przyjaciółki wstępowały na drogę zrywania z nałogiem, radziłam im aby zaopatrzyły się w sznury kamieni półszlachetnych  nawleczonych na jedwabne nici. Każdy rodzaj kamienia jest inny w dotyku. Bursztyn jest zawsze ciepły i trochę lepki, a jego paciorki przylegają do palców: kamienie krystaliczne, jak jadeit, są chłodne, gładkie i nie wykazują oporności. Takie przedmioty bardzo ułatwiają  zadanie kobietom, obdarzonym wielką wrażliwością dotyku. Pomagają pocieszyć osobę, która zrywa z nałogiem, po stracie tych wszystkich przedmiotów, których posiadanie wiąże się z paleniem: ozdobnych pudełek na zapałki, papierośnic, ustników, zapalniczek i innych pięknych drobiazgów.

Kobiety nie zaprzestają  palenia również dlatego, że jest ono sposobem kontrolowania masy ciała. Nikotyna przyspiesza metabolizm i przyrost wagi jest powszechnym zjawiskiem po zerwaniu z nałogiem. Jeżeli to właśnie jest ważną przeszkodą , najpierw lepiej udać się do dietetyka, zanim rozpocznie się kampanię na rzecz wyrzeczenia.

Pozdrawiam, Marysia

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

%d blogerów lubi to: