Kilka prostych rad jak kupować oliwę

Witaj,

Kilka prostych rad pomoże nam dokonać właściwego wyboru, gdy staniemy przed sklepowa półką uginająca się pod ciężarem butelek z oliwą.Po pierwsze oliwa powinna być zamknięta w ciemnej, małoprzejrzystej butelce (dzięki temu dłużej zachowuje świeżość). Jeśli butelka jest przezroczysta, możemy zwrócić uwagę, czy przypadkiem oliwa nie ma pomarańczowego lub czerwonego koloru. Oznacza to, że jest stara i zjełczała.

Niewątpliwym wyznacznikiem jakości jest umieszczone na etykiecie oznaczenie DOP lub IGP. DOP znaczy denominazione di origine protetta, czyli że oliwki pochodzą z konkretnego miejsca, oliwa została wyprodukowana konkretnymi metodami, zgodnie z obowiązującą w danym regionie tradycją, a wszystkiego przypilnowali urzędnicy Unii Europejskiej. Słowem, nie ma fuszerki. IGP (inicazione geografica protetta) oznacza, że tylko jeden etap wytwarzania oliwy odbył się na danym terenie. Oczywiście oliwy IGP są częściej spotykane niż oliwy DOP, choćby z tego powodu, że firmie sprzedającej swoje produkty na całym świecie, trudno jest wyhodować ilość oliwek pokrywającą tę podaż (na przykład firma Monini ma ogromne gaje oliwne aż w Australii) ale jednak takie oznaczenia mówi nam coś pozytywnego o danej oliwie.

Pozdrawiam, Marysia

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

%d blogerów lubi to: