Zioła i produkty ziołowe stosuj z umiarem

Witaj,

Zioła od wieków uważane są za rośliny lecznicze, pomagające w walce z wieloma chorobami. Należy jednak pamiętać, że trzeba dobrze znać działanie poszczególnych ziół, aby ich nie przedawkować, szczególnie , gdy mieszamy zioła z lekami syntetycznymi.

Nie kupuj preparatów niewiadomego pochodzenia.

Zanim zdecydujemy się na konkretny preparat , upewnijmy się, że na opakowaniu jest jego naukowa nazwa, wymienione wykorzystane części rośliny, data produkcji oraz przydatności do spożycia oraz adres producenta. Nigdy nie kupujmy ziół mieszanych, których pochodzenia nie znamy. Herbatka z popularnego rumianku, który zbierzemy w miejskim parku, może zrobić więcej krzywdy niż pożytku, ma w sobie bowiem więcej ołowiu niż właściwości leczniczych.

Zioła – okres stosowania

Naturalne mieszanki mogą szkodzić, jeśli stosujemy je zbyt długo. Trzeba stosować  przerwy .  Dotyczy to zwłaszcza osób starszych i przewlekle biorących innego rodzaju leki. Warto też pamiętać, by odstawić wszelkiego rodzaju preparaty ziołowe, jeśli czeka nas operacja. Czosnek, miłorząb i żeń-szeń sprzyjają krwawieniom, dziurawiec – zakrzepom, a waleriana przedłuża działanie narkozy.

Czy ziołami można się zatruć?

Jeśli jakiś czas po regularnym stosowaniu ziół dopadną nas nudności, wymioty, bóle brzucha czy biegunka, powinniśmy przerwać stosowanie kuracji ziołowej być może są to pierwsze objawy zatrucia ziołami.

Uboczne działanie niektórych ziół:

  • naparstnica wełnista może powodować zwolnienie pracy serca, aż do zatrzymania krążenia
  • żywokost lekarski może uszkodzić wątrobę
  • ruta zwyczajna może wywołać uczulenie przypominające oparzenie
  • dziurawiec – może hamować działanie leków antydepresyjnych,
  • jałowiec pospolity w dużych ilościach może podrażniać nerki
  • jarzębina – zawiera kwas parasorbowy, który rozpada się pod wpływem wysokich temperatur i suszenia, dlatego może powodować biegunki, wymioty i ogóne osłabieniem organizmu
  • krwawnik pospolity – w dużych ilościach może być bardzo toksyczny. Niepożądane objawy to silne bóle głowy oraz stany podobne do oszołomienia
  • mniszek – w dużych ilościach może zwiększyć liczbę białych krwinek
  • tymianek właściwy  – zawiera tymol, który w większych ilościach jest silnie toksyczny (trujący).

 

Możliwość komentowania jest wyłączona.