Dlaczego oleje rybne są tak zdrowe

Witaj,

Oleje rybne stosowane jako suplementy żywności w formie kapsułek lub w postaci płynu, można podzielić na dwie kategorie: oleje z wątroby rybiej, czyli tran wytwarzany z dorsza, halibuta i rekina, oraz z rybiego mięsa, otrzymywane z sardeli i sardynek. Tranem nazywa się oleje uzyskane z wątroby dorsza,, ryby z rodziny wątłuszowatych i witlinka. Oleje wyekstrahowane z rybiej wątroby są odwaniane, a potem dodaje się do nich witaminę E  i przeciwutleniacze , żeby je zabezpieczyć przed zjełczeniem.

Tran jest bardzo dobrym zródłem witaminy A i D. Dwie łyżeczki / 10 ml / tranu z dorsza dostarczają około 1200 mcg retinolu / witaminy A /, 20 mcg witaminy D,   i około 2 g kwasów tłuszczowych Omega-3- więcej niż wynosi dzienne zapotrzebowanie dorosłego człowieka. Daje również pewną ochronę przed chorobami skóry i chorobami związanymi z krążeniem.Kapsułki z tranem są zazwyczaj wzbogacone w witaminę A i D, ale zawierają mniej kwasów tłuszczowych omega-3.

Z uwagi na swe właściwości, tran z dorsza przez długi czas stosowano profilaktycznie lub leczono  chorobę spojówek / kseroftalmię/, postępującą chorobę, spowodowaną bardzo  dużym niedoborem witaminy A,oraz krzywicę- chorobę kości wywołaną niedoborem witaminy D.

Tran z halibuta i rekina zawiera więcej witaminy A,dlatego u osób , które  zażywają nadmierne jego ilości, czasami występuje zatrucie tą witaminą. Spożycie tranu z rekina może powodować wzrost poziomu cholesterolu we krwi. W rezultacie opinie na temat korzyści płynących z picia tranu są wśród badaczy podzielone.

Udowodniono natomiast, że pewna substancja znajdująca się w tranie z rekina , zwana eterem glicerynowym, może być przydatna w ochronie przed rakiem szyjki macicy.

Oleje z mięsa rybiego  zawierają znacznie mniej witaminy A i D, ale są bardzo dobrym zródłem kwasów tłuszczowych omega-3., w ilości 2-3 gramy dziennie mogą mieć wpływ na złagodzenie objawów łuszczycy i postępującego gośćca stawowego.

Uwaga; Tran w dużych dawkach może zwiększyć ryzyko wystąpienia krwawień./Z tego powodu osoby przyjmujące leki rozrzedzające krew powinny skonsultować się ze swoim lekarzem przed przyjęciem jego dużej dawki / więcej niż 1 gram/

Pozdrawiam, Marysia

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

%d blogerów lubi to: