Co może Ci pomóc jeśli powodem napadu astmy jest stres?

Witaj,

Jeśli powodem napadu astmy jest stres, pomóc może w takiej sytuacji zjedzenie produktów zawierających witaminy z grupy B, na przykład zielonolistnych warzyw i nasion strączkowych. Na pewno wśród chorych na astmę mogą występować niedobory witamin PP, B 6 i C. Naturalne przeciwutleniacze- czyli witamina A występująca w wątrobie, beta -karoten pochodzący z zabarwionych na żółto owoców i warzyw / morele, marchew i czerwone i żółte odmiany papryki/ oraz z ciemnozielonych warzyw liściastych / szpinak/, witamina C z owoców cytrusowych oraz witamina E z oliwy z oliwek- mogą wzmacniać ochronę płuc, wychwytując wolne rodniki. Te potencjalnie szkodliwe substancje są wytwarzane w organizmach chorych na  astmę, częściowo jako reakcja na skażone powietrze lub inne alergeny.

Magnez występujący w rybach, zielonych warzywach, nasionach słonecznika i suszonych figach może pomagać w odciążeniu dróg oddechowych.Osoby z niskim poziomem magnezu są znacznie bardziej narażone na napady astmy. Pamiętajmy, że tłuste ryby, takie jak łosoś, makrele, śledzie, sardynki i dorsze mogą pomagać w zwalczaniu astmy. Są one bardzo dobrym zródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, które działają przeciwzapalnie.

Astmatycy, zanim opracowano odpowiednie środki farmakologiczne, dla zmniejszenia skutków napadu czasami pili kawę.Kofeina jest substancją chemicznie zbliżoną do teofiliny podawanej w celu rozszerzenia oskrzeli i dzięki temu ułatwiającej oddychanie.

W sytuacji nagłego zagrożenia dwie filiżanki mocnej kawy powinny w ciągu 2 godzin przynieść ulgę na 6-7 godzin. Osoby przyjmujące teofilinę muszą unikać picia kawy, herbaty i wszystkich zawierających kofeinę, napojów typu cola, ponieważ skutki działania połączonych substancji mogą być szkodliwe. Nie poleca się ponadto przyjmowania zbyt dużej ilości kofeiny osobom, u których napady astmy są wynikiem stresu.

Pozdrawiam, Marysia

Możliwość komentowania jest wyłączona.