Jak działa rytuał związany z placebo?

Efekt placebo polegający na dobroczynnym działaniu obojętnej substancji jest bardzo zagadkowy, a teraz stał się jeszcze ciekawszy.Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda dostrzegli bowiem, że pozytywny, przeciwbólowy efekt placebo da się dostrzec nawet wtedy, gdy badani doskonale wiedzą, że przyjmują pozbawiony jakichkolwiek właściwości leczniczych substytut leku.

Badanie przeprowadzono na osobach zmagających się z chronicznym bólem krzyża – kontynuowano u nich normalną terapię, ale oprócz tego części z nich podawano placebo, mówiąc o tym, że jest to środek, który nie ma żadnego działania. Jednak nawet to nie było w stanie przekonać podświadomości cierpiących, bo ci, którzy świadomie dostawali placebo odczuwali średnio o 30% mniej bólu niż ci, którzy otrzymywali wyłącznie klasyczny lek.

Autorzy badania sądzą, że za efekt w tym przypadku odpowiada nie wiara w działanie pigułki, ale cała otoczka, rytuał – zainteresowanie lekarzy i innego personelu medycznego, zażywanie pigułek i tak dalej. A zatem wygląda na to, że nie możemy zapominać o ważnej roli symboli i rytuałów w naszym życiu, bo mogą one nam pomóc, jeśli tylko będziemy stosować je odpowiednio.

Pozdrawiam niedowiarków,

Marysia

 

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

%d blogerów lubi to: