Zalety kopru włoskiego

fennel-1311691_960_720Koper włoski pochodzi z regionu śródziemnomorskiego, ale obecnie uprawia się go w wielu rejonach świata. Jest to roślina zielna z żółtymi kwiatami i pierzastymi liśćmi. Koper często charakteryzuje się dość silnym aromatem i smakiem podobnym do anyżu. Ta powszechnie znana roślina wydaje się być jeszcze jedną z wielu przypraw używanych w kuchni. Mało kto natomiast wie, że może być ona stosowana jako naturalny lek na wiele schorzeń.

Przyprawy ziołowe, będące niezbędnym dodatkiem do naszych potraw, zawierają wiele składników odżywczych, bardzo dobrze przyswajanych przez ludzki organizm. Natomiast koper włoski to jedna z najbogatszych w składniki odżywcze przypraw. Jest więc znakomitym wyborem, szczególnie dla wegetarian.

Kolejną zaletą kopru są jego właściwości grzybobójcze. Można go stosować w ogrodzie, kiedy inne rośliny zostaną zaatakowane przez grzyby. Sadzenie kopru w ich sąsiedztwie pomaga w wyplenieniu grzybów. Także człowiek może skorzystać z grzybobójczych właściwości kopru. Badania opublikowane w Journal of Indian Dental Research pokazują, że spożywanie kopru może być równie skuteczne w zwalczaniu zakażeń grzybiczych jak syntetyczne leki. Jest to przy tym o wiele tańsze i bezpieczniejsze rozwiązanie.

Jednak dla wielu ludzi najważniejszy może okazać się fakt, iż koper włoski znacznie opóźnia procesy starzenia się organizmu. Używanie kremu z wyciągiem z kopru może przyczynić się do zmniejszenia zmarszczek i innych efektów starzenia się. To dlatego, że koper jest bogaty w kwas chlorogenowy, który pomaga zwalczać działanie wolnych rodników na skórę.

Jakie są inne zdrowotne właściwości kopru? Jest ich bardzo dużo, ale wymienię tylko te najważniejsze.

 1. Usprawnia pracę mózgu
 2. Pomaga zwalczać zaburzenia układu oddechowego
 3. Redukuje objawy wrzodów i wzdęć
 4. Utrzymuje zdrowy poziom cholesterolu
 5. Obniża ciśnienie krwi
 6. Chroni oczy przed przedwczesnym starzeniem się i zwyrodnieniem plamki żółtej
 7. Ułatwia trawienie, leczy biegunkę, działa przeczyszczająco i pomaga przy zaparciach
 8. Eliminuje nieprzyjemny zapach z ust
 9. Zmniejsza ryzyko wystąpienia raka piersi i wątroby
 10. Wzmacnia system immunologiczny
 11. Użyteczny w leczeniu kolki nerkowej
 12. Wspomaga leczenie anemii.
   

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

%d blogerów lubi to: