Nieprzyjemna dolegliwość kobieca

Suchość pochwy

…temat, który dotyczy prawie co drugiej kobiety, nie tylko w okresie menopauzy!

W okresie menopauzy suchość w okolicach intymnych – „wewnątrz” (w pochwie) i „na zewnątrz” (na sromie) – jest spowodowana zmniejszającą się produkcją żeńskich hormonów płciowych (m.in. estrogenów). W pochwie wytwarzana jest mniejsza ilość wydzieliny, skóra staje się cieńsza i wrażliwsza. Są to całkowicie normalne procesy, które mogą jednak powodować znaczne dolegliwości.

Dolegliwości związane z suchością pochwy mogą jednak występować również u młodszych kobiet, np. po operacjach macicy lub jajników, w okresie ciąży i karmienia piersią, podczas przyjmowania hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych. Suchość pochwy może być działaniem niepożądanym chemioterapii, radioterapii i leków stosowanych w leczeniu raka.

Dolegliwości związane z suchością pochwy mogą mieć znaczny niekorzystny wpływ na jakość życia. Uczuciu suchości często towarzyszą inne objawy, takie jak świąd, pieczenie i ból w obszarze pochwy, przedsionka pochwy i zewnętrznych okolic intymnych. W wielu przypadkach dolegliwości te sprawiają, że  stosunek płciowy jest bolesny.

W celu łagodzenia dolegliwości związanych z suchością pochwy często stosowane są zawierające hormony kremy dopochwowe lub czopki dopochwowe. Są one dostępne tylko na receptę. Dla kobiet, które nie chcą lub nie mogą stosować hormonów, alternatywą jest stosowanie niezawierających hormonów preparatów (dostępne w aptekach bez recepty, np. intymny krem nawilżający Vagisan) .

Pozdrawiam, Marysia

Możliwość komentowania jest wyłączona.