Witaj,
Najnowsze badania zostały przeprowadzone przez uczonych z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Polsce, którym przewodził Tomasz Kiljanek. Zastosowali oni specjalną metodę o nazwie QuEChERS, która jest obecnie używana do wykrywania pestycydów w żywności. Dzięki tej analizie, zespół mógł zbadać czy pszczoły są zanieczyszczone ponad dwustoma rodzajami chemikaliów.
Przebadano łącznie ponad 70 europejskich pszczół miodnych u których stwierdzono zatrucie. Zastosowanie powyższej techniki pozwoliło ustalić, że owady te były zatrute aż 57 różnymi pestycydami – około 98% z nich jest dopuszczonych do stosowania przez Unię Europejską.
Niektóre badania potwierdzały już związek między stosowaniem pestycydów a śmiercią pszczół. Unia Europejska zadecydowała o wprowadzeniu zakazu stosowania neonikotynoidów. Niestety pszczoły miodne wciąż wymierają i to nie tylko w Europie, ale także w Stanach Zjednoczonych. Wprowadzenie zakazu stosowania co najmniej większości pestycydów wydaje się koniecznością jeśli chcemy uchronić te pożyteczne owady przed całkowitym wyginięciem. Wyniki badań zostały opublikowane na łamach czasopisma Journal of Chromatography A.
Moja uwaga: Trują nas z każdej strony np: Roundap-Glifosat+ Monsato/ firma specjalizująca w truciu przed II wojną. Tym Roundapem pryskane są głównie uprawy rzepaku i kukurydzy, które bardzo dobrze absorbują tę truciznę….jak pszczoła podleci do takiego chcąc zapylić po prostu umiera.. do tego opryski chemiczne z samolotów. Padają pszczoły to i my padniemy.