Wewnętrzne i zewnętrzne oznaki starzenia

Witaj,

Jesteśmy bardzo wyczuleni  i łatwo dostrzegamy zewnętrzne oznaki  starzenia, natomiast  niewidoczne , zachodzące wewnątrz organizmu zmiany spowodowane wiekiem zauważamy  za pózno.Wielu powodowanych  przez nie dolegliwości  nie kojarzymy wcale z procesami starzenia .Jedną  z takich typowych oznak starzenia  się jest osłabienie struktury  błon i wiązadeł wyścielających klatkę piersiową, jamę brzuszną i miednicę na których umocowane są narządy wewnętrzne.

Kiedy  błony ulegają  zwiotczeniu , zmienia się położenie narządów wewnętrznych. Zachodzące zmiany  określa się jako opadnięcie narządów wewnętrznych. Kierunek  wyznacza tu siła grawitacji.

Naturalnie nie możemy od razu dostrzec, że wątroba, jelita lub nerka obniżyły się o jeden  lub dwa centymetry.

Jednak  nawet  takie minimalne  przesunięcia mogą  mieć istotny  wpływ na funkcjonowanie tych narządów.

Ucisk na jelita zwiększający  się w miarę postępującego  obniżania się narządów wewnętrznych , jest często przyczyną zaburzeń trawiennych.

Wzdęcia i zaparcia  mogą być następstwem zmniejszania się przestrzeni, w której jelita  wykonują ruchy perystaltyczne.

Również  inne dolegliwości  pojawiające się w jamach ciała nierzadko zaczynają się  od osłabienia  błon zbudowanych z tkanki łącznej.

Osłlabienie  podtrzymujących  je łącznotkankowych  wiązadeł powoduje zbliżone efekty. Następstwem  nasilonego rozciągania  wiązadeł może być wypadanie macicy  lub odbytnicy.Tego typu komplikacje  spotyka się niezbyt często , natomiast  opuszczanie się narządów jest problemem nagminnym.

Czy mamy  wpływ  na tego typu skłonności.?  Z jednej strony  dużo zależy w tym wypadku  od uwarunkowań genetycznych.

Osoby charakteryzujące się  mocniejszą tkanką łączną w mniejszym stopniu są narażone  na te problemy.

Jednak decydujące znaczenie  ma również to , czy  nie obciążamy dodatkowo  organizmu  nadmiarem tkanki  tłuszczowej.

Nawet  jeśli nie masz  znaczącej nadwagi, a tylko lekko zaznaczony brzuch ,tkanka tłuszczowa może odkładać się  w obrębie  jamy brzusznej i skutecznie  obciążać rusztowania podtrzymujące jelita.

U osób otyłych  może także występować  efekt, który jest  ubocznym następstwem szybkiego odchudzania. Kiedy zanika  tkanka tłuszczowa, zwiększa się  przestrzeń w obrębie jamy brzusznej  i następuje obniżenie  narządów wewnętrznych  do miejsc , gdzie wcześniej zalegał tłuszcz.

Pozdrawiam,Marysia

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

%d blogerów lubi to: