Jak leczyć domowym sposobem zakażenia pęcherza moczowego?

Witaj,

Zakażenia pęcherza moczowego prześladują kobiety dużo częściej niż kiedykolwiek inne problemy zdrowotne. Zmuszają do częstego oddawania moczu, powodują pieczenie przy oddawaniu moczu, bóle w dole brzucha, niekiedy ropomocz i krwiomocz.
Tego typu zakażenia pęcherza będące jednym z typów zakażeń układu moczowego, są najczęściej powodowane przez bakterie Escherichia coli, które wnikają  do układu moczowego przez cewkę moczową. Mężczyzni również  miewają zakażenia pęcherza moczowego, jednak dużo rzadziej niż kobiety.

Pij sok z żurawin, by uniknąć nawrotów zakażeń pęcherza moczowego. Jest to odwieczna metoda, potwierdzająca się także współcześnie. Przez wiele lat sądzono, ze żurawiny działają po prostu zakwaszająco na mocz, co jest czynnikiem przeciwbakteryjnym. Obecne  badania wskazują jednak także i inne drogi działania żurawin i czarnych jagód.Mają one zdolność zapobiegania przywierania bakterii chorobotwórczych do ścian dróg moczowych i pęcherza moczowego.

Bakterie Coli, normalnie bytujące w jelitach, przedostają się do pęcherza, zakotwiczają się się tam za pomocą włosowatych wypustek i powodują zakażenie. Substancje zawarte w żurawinach uszkadzają ” przyczepy” co powoduje, że nie mogą się dobrze usadowić na ścianie pęcherza i zostają wypłukane przez mocz. Uniemożliwia to zatem rozwinięcie się infekcji.

Jaka ilość soku jest skuteczna? Wystarczy 115-455 ml soku z żurawin dziennie.

Niektórzy lekarze sugerowali, że sok z żurawin nie jest korzystny, gdyż tak silnie zakwasza mocz, że może powodować podrażnienie pęcherza moczowego, pogarszając objawy związane z infekcją.

Dr Ara Der Marderosian z Filadelfijskiego Wydziału Farmacji uważa, że trzeba by pić codziennie sześć lub więcej szklanek soku żurawinowego dla uzyskania zakwaszenia moczu całkowitego moczu.

Zalecenia dietetyczne dla uniknięcia zapalenia pęcherza moczowego.

Jeśli masz nawracające zakażenia dróg moczowych, spróbuj wypijać codziennie szklankę/ 225 ml / soku z żurawin. Może to zapobiec nawrotom infekcji, jeśli są one spowodowane najczęstszą w tych wypadkach bakterią E.coli

Możesz też jeść czarne jagody, które zawierają podobne substancje przeciwbakteryjne.

Pij duże ilości płynów- co najmniej 1,7 litra dziennie

Unikaj kofeiny i czekolady w czasie czynnego procesu zapalnego: mogą działać drażniąco na zmienione zapaleniem tkanki.

Uwaga: Sok z żurawin może być pomocny w zapobieganiu nawrotom zakażeń układu moczowego, ale nie może on zastąpić leczenia w przypadku czynnego zakażenia.

Pij duże ilości płynów, w tym także wody, pomaga zapobiegać i leczyć zakażenia dróg moczowych. Płyny powodują rozrzedzenie ilości bakterii w moczu i powodują częstsze oddanie moczu, czyli również wydalanie bakterii. Ponieważ  bakteria E. coli mnoży się szybko, to zastój moczu powoduje szybki wzrost liczby  bakterii, co zwiększa bóle, objawy stanu zapalnego i inne dolegliwości. Wszelkie płyny zwiększają ilość oddawanego moczu i wypłukiwanie bakterii. Sok z żurawin, mając dodatkowe działanie przeciwbakteryjne, jest zatem podwójnie korzystny.

Unikaj kofeiny i czekolady

Podczas zakażeń dróg moczowych ich tkanki są zmienione zapalnie i szczególnie wrażliwe. Niektóre pokarmy mogą je dodatkowo drażnić. Należy unikać zwłaszcza czekolady i kofeiny, nawet w przypadku ograniczonego zapalenia pęcherza moczowego.

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

%d blogerów lubi to: