Wielka siła ukryta w tej niepozornej roślinie

Witaj,

W tej niepozornej roślinie  ukryta jest wielka siła. Jeden mały liść tej rośliny przyspiesza rozkład taczki pełnej kompostu. Wydzielina korzenia zwiększa odporność na choroby roślin rosnących w pobliżu oraz czyni intensywniejszym medyczne działanie innych ziół.

 Sam krwawnik  jest także potężnym ” uzdrawiaczem „. Nazwa  achillea pochodzi prawdopodobnie od Achillesa, który podczas bitwy o Troję ratował swoich rannych wojowników, używając krwawnika, który ma włąściwości przeciwkrwotoczne.

Łodygi krwawnika były używane przez celtyckich druidów do przepowiadania pogody, natomiast w Chinach używano go do  wróżenia przyszłości z pomocą I Ching / Księgi Przemian / przy wróżeniu rzuca się  50 prostych równej długości  suszonych łodyg krwawnika a otrzymany obraz / po rzuceniu / porównuje się  z I Ching

Surowcem zielarskim jest ziele krwawnika i kwiat. Kwitnie od lipca do pazdziernika.

Kwiat i ziele zbiera się  tylko z miejsc nasłonecznionych / zawierają więcej olejku / i zawsze  z roślin świeżo rozkwitłych. Kwiatostany  z przeznaczeniem na kwiat otarty ścina się  przed rozwidleniem, ale powyżej najwyższego liścia łodygowego. Kwiaty  po wysuszeniu osmykuje się . Jako ziele ścina się górne części pędów, długości 20-25 cm. Kwiatostany lub ścięte pędy układa się w koszach i przenosi jak najszybciej do suszenia. Suszy się  je w w warunkach naturalnych, w miejscach zacienionych i  przewiewnych. Kwiat krwawnika po wysuszeniu i otarciu powinien składać się z koszyków kwiatowych barwy białej, nie może zawierać szypułek.

Zastosowanie krwawnika  we współczesnej medycynie jest bardzo szerokie Ja omówię  jego zastosowanie w bardzo krótkim zarysie.

Napar ze świeżych kwiatów służy do parówek, maseczek, do przemywania tłustej cery oraz dodatek do relaksujących kąpieli

Świeże liście przyłożone na miejsce skaleczenia tamują upływ krwi.

Żucie świeżych liści zmniejsza ból zęba

Herbatka pomaga w trawieniu, uregulowaniu miesiączki, leczeniu przeziębień.

Wywar stosuje się na rany, spierzchniętą skórę i wysypki, także przy zapaleniu dziąseł.

Ponadto krwawnik stosuje się w krwawieniach wewnętrznych i odbycie / hemoroidy .

W Polsce krwawnik jest jednym z podstawowych surowców leczniczych.Ziele krwawnika wchodzi w skład wielu mieszanek ziołowych, m.in. przeciwmiażdżycowej Sklerosan, poprawiającej przemianę materii Degrosan,żółciopędnej Cholagoga Nr 2, uspokajającej  Nerwosan i Digestosan stosowanej w zaburzeniach trawienia. Kwiat krwawnika wchodzi w skład mieszanki ziołowej przeciw żylakom odbytnicy- Rektosan i Pulmosan- stosowanej w chorobach płuc.

Uwaga: Zbyt długie używanie liści krwawnika może spowodować nadwrażliwość skóry na światło.

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

%d blogerów lubi to: