Witaj,
Czy jesteś świadomy skąd bierze się glukoza?
Gdy spożywamy węglowodany: cukier lub skrobię w produktach mącznych i nasionach roślin strączkowych zostają one strawione w przewodzie pokarmowym i przetworzone w glukozę, która następnie dostaje się do krwi.
Wzrost poziomu glukozy we krwi wysyła sygnał do trzustki, a ta produkuje insulinę, hormon , który obniża poziom glukozy we krwi, kierując ją do tkanek, które ją spalają lub do wątroby, która ją magazynuje.
Zadaniem insuliny jest obniżyć poziom glukozy do wartości normalnych.
Procesy te przebiegają zwykle bez zakłóceń i zmiany poziomu cukru we krwi są zwykle łagodne.
Jednakże, gdy poziom glukozy we krwi wzrasta za wysoko i za szybko co może być skutkiem zjedzenia dużej ilości łatwo trawionych węglowodanów, komórki produkujące insulinę są zmuszane do nadmiernego wysiłku.
Jeśli sytuacja taka zdarza się często, to po pewnym czasie komórki produkujące insulinę odmawiają posłuszeństwa, albo produkują małowartościową insulinę, która nie jest w stanie kontrolować poziomu cukru
Komórki stają się wtedy niewrażliwe, oporne na działanie insuliny.
Trzustka produkuje jej coraz więcej. Wszystko to prowadzi do wytworzenia się cukrzycy, opornej na działanie insuliny, katastrofalnej sytuacji, w której tkanki nie potrafią reagować na insulinę.Wywiązuje się cukrzyca typu II, co prowadzi do takich komplikacji jak nadciśnienie tętnicze i częściowa blokada tętnic szyjnych dostarczających krew do mózgu.
Innymi, częstymi komplikacjami jest uszkodzenie nerek i wzroku. Oporność na insulinę to szybko rosnąca epidemia spowodowana między innymi nieodpowiednią dietą zawierającą nadmiar nieodpowiednich tłuszczów.
A więc podsumujmy: Wzrost poziomu glukozy we krwi powoduje wzrost insuliny i wzrost jej poziomu we krwi.Nadmierny poziom glukozy i nadmierny poziom insuliny może uszkadzać mózg, naczynia krwionośne i cały organizm.
Pozdrowienia,
Maria