Czym grozi nadmiar glukozy w organizmie?

Witaj,

Czy jesteś świadomy skąd bierze się glukoza?

Gdy spożywamy węglowodany: cukier lub skrobię w produktach mącznych i nasionach roślin strączkowych zostają one strawione w przewodzie pokarmowym i przetworzone w glukozę, która następnie dostaje się do krwi.

Wzrost poziomu glukozy we krwi wysyła sygnał do trzustki, a ta  produkuje insulinę, hormon , który obniża poziom glukozy we krwi, kierując ją do tkanek, które  ją spalają lub do wątroby, która ją magazynuje.

Zadaniem insuliny jest obniżyć poziom glukozy do wartości normalnych.

Procesy te przebiegają zwykle bez zakłóceń i zmiany poziomu cukru we krwi są zwykle  łagodne.

Jednakże,  gdy poziom glukozy we krwi wzrasta za wysoko i za szybko co może być skutkiem zjedzenia dużej ilości łatwo trawionych węglowodanów, komórki produkujące insulinę są zmuszane do nadmiernego wysiłku.

Jeśli sytuacja taka zdarza się często, to po pewnym czasie  komórki produkujące  insulinę odmawiają posłuszeństwa, albo produkują małowartościową  insulinę, która nie jest w stanie  kontrolować poziomu cukru

Komórki stają się wtedy niewrażliwe, oporne na działanie insuliny.

Trzustka produkuje jej coraz więcej. Wszystko to prowadzi do wytworzenia się cukrzycy, opornej na działanie insuliny, katastrofalnej sytuacji, w której tkanki nie potrafią reagować na insulinę.Wywiązuje się cukrzyca typu II, co prowadzi do takich komplikacji jak nadciśnienie tętnicze i częściowa blokada tętnic szyjnych  dostarczających krew do mózgu.

Innymi, częstymi komplikacjami jest uszkodzenie nerek i wzroku. Oporność na insulinę to szybko rosnąca epidemia spowodowana między innymi nieodpowiednią dietą zawierającą nadmiar nieodpowiednich tłuszczów.

A więc podsumujmy: Wzrost poziomu glukozy we krwi powoduje wzrost insuliny i wzrost jej poziomu we krwi.Nadmierny poziom glukozy i nadmierny poziom insuliny może uszkadzać mózg, naczynia krwionośne i cały organizm.

Pozdrowienia,

Maria

 

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

%d blogerów lubi to: