Czym jest cukrzyca?

Witaj,

Cukrzyca typu 2 to najczęstsza odmiana cukrzycy, która często towarzyszy otyłości. Cukrzyca typu 2 stanowi 90-95% wszystkich przypadków tej choroby.Obydwa typy choroby cukrzyca typu 1 oraz  typu 2 zaczynają się od zaburzeń metabolizmu glukozy. Normalny metabolizm  można opisać w poniższy sposób:

Jem posiłek

Jest on trawiony,a zawarte w nim węglowodany rozbijane  są na cukry proste, głównie glukozę.

Glukoza dostaje się do krwi. W trzustce produkowana jest insulina, której celem jest rozprowadzenie glukozy po organizmie.

Insulina zachowuje się jak dzwierny-otwiera glukozie drzwi do różnych komórek. Część glukozy  przetwarzana jest bezpośrednio w energię, którą komórki wykorzystują natychmiast, a część przechowywana jest na pózniej w formie tkanki tłuszczowej.

Gdy u kogoś rozwija się cukrzyca proces metabolizmu się załamuje.

W  przypadku cukrzycy typu 1 komórki produkujące insulinę zostają zniszczone, przez co niemożliwe jest wytwarzanie odpowiedniej ilości insuliny. Dzieje się tak, ponieważ organizm sam siebie atakuje- cukrzyca typu 1 jest  chorobą autoimmunologiczną Natomiast w przypadku cukrzycy typu 2 organizm co prawda, produkuje insulinę, ale nie spełnia ona swojej roli.

Stan ten nazywa się insulinoopornością. Polega on na tym, że gdy insulina zaczyna ” rozkazywać” glukozie, gdzie ma zostać przydzielona, organizm nie reaguje. Insulina jest nieefektywna, a glukoza nie jest metabolizowana

Współczesne leki i chirurgia nie leczą cukrzycy. W najlepszym przypadku leki pozwalają cukrzykom prowadzić w miarę znośny tryb życia, jednak nigdy nie wyleczą przyczyn choroby.

W konsekwencji diabetycy muszą zażywać leki przez całe życie, co czyni tę chorobę bardzo kosztowną.

Na szczęście jest nadzieja,. a nawet  coś więcej. To co jemy,  ma bardzo duży wpływ na tę chorobę. Odpowiednia dieta nie tylko zapobiega cukrzycy, ale ją leczy. Z czego składa się ” odpowiednia dieta? Prawdopodobnie znasz odpowiedz. Dieta bogata w węglowodany i uboga w tłuszcz- dieta roślinna- może pomóc w zapobieganiu  i leczeniu cukrzycy.

Adwentyści Dnia Siódmego  z powodu swoich zwyczajów żywieniowych to dobry przykład dla ludzi chcących uniknąć  cukrzycy.

Pozdrawiam, Marysia

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

%d blogerów lubi to: