Doskonały , choć łagodny środek przeczyszczający

Witaj,

Kruszyna jest znana jako skuteczny  lek przeczyszczający od XIV wieku. Wprowadzono ją do lecznictwa, jako środek zastępujący korzeń rzewienia, który w owych czasach był lekiem bardzo drogim. Zastosowanie jej w medycynie stanowiło duży problem, gdyż inaczej działa  kora świeża a inaczej kora przechowywana przez dłuższy czas lub wysuszona w wysokiej temperaturze. Wykazał to około roku 1305 Petrus de Crescentis.Obecnie kruszyna używana jest w lecznictwie niemal wszystkich krajów europejskich jako lek łagodnie przeczyszczający, nie wywołujący nawet po dłuższym stosowaniu podrażnienia błon śluzowych jelit ani przyzwyczajeń, szczególnie wskazany dla dzieci i osób starszych.

Ponadto stosowana jest jest jako łagodny lek żółciopędny w schorzeniach wątroby i pęcherzyka żółciowego. Wchodzi w skład mieszanek ziołowych Cholagoga, Degrosan, Normosan, oraz licznych preparatów stosowanych w zaburzeniach przemiany materii i przewodu pokarmowego, jak Altra, Cholegran, Cholesol, Normogran, Neonormacol i inne.

Podobnie działa owoc kruszyny

Stosuje się w postaci odwarów- 1/2 -1 łyżki stołowej na szklankę wody: pić 2-3 razy dziennie po pół szklanki. Można także stosować kruszynę w postaci odwarów do lewatywy przeciwko owsikom, w postaci obmywań i wcierań w skórę przeciwko świerzbie.

Możliwość komentowania jest wyłączona.