Witaj,
Pokrzywa – posiada działanie antybiotyczne, dlatego pod jej wpływem goją się rany i owrzodzenia – rozdrobnione świeże liście potrafią zabić gronkowca złocistego; ma też substancje insulinopodobne, dlatego napar z niej znacznie obniża poziom cukru we krwi; jest niezwykle bogata w witaminy i sole mineralne, w tym w żelazo, a zawarta w niej sekretyna (hormony roślinne) pobudza czynności wydzielnicze żołądka, trzustki, wątroby i wpływa korzystnie na perystaltykę jelit; zwiększa zawartość hemoglobiny we krwi i liczbę czerwonych ciałek, dlatego zaleca się ją przy anemii i spadku odporności; poprawia czynność komórek wątrobowych w stanach uszkodzenia miąższu; udowodniono też jej antynowotworowe działanie – pomogła w wyleczeniu nowotworu żołądka; napar z pokrzywy stosuje się też w leczeniu choroby popromiennej, kamicy nerkowej, w chorobach wyniszczających ustrój i w schorzeniach gośćcowych; u nas w tym tygodniu nie tylko w zupie .
Podaję przepis na zupę pokrzywową
Najlepszym okresem na przygotowanie zupy pokrzywowej jest maj. Na krem wybieramy pokrzywy z czystych, ekologicznych rejonów. Zbieramy możliwie najmłodsze części roślin, które zawierają najwięcej składników odżywczych no i są najładniejsze.

Do ugotowania zupy z pokrzyw potrzebujemy:
- 3 szklanek liści z pokrzyw
- 2 marchewek
- 4 ziemniaków
- 1 cebulę
- 3 ząbków czosnku
- liści laurowych
- ziela angielskiego
- majeranku
- soli
- pieprzu
- masła
- śmietany
W garnku zagotowujemy litr wody. Dodajemy do niej kilka ziaren ziela angielskiego, dwa liście laurowe, czosnek oraz pokrojoną marchew i ziemniaki.
Podczas gdy woda się gotouje my dokładnie myjemy liście z pokrzyw. Na koniec warto je sparzyć wrzątkiem. Pokrzywę, wraz z cebulą, podsmażamy na patelni na maśle klarowanym. Pod koniec smażenia przyprawiamy do smaku. Na koniec zawartość patelni wrzucamy do garnka i gotujemy przez kilka minut.
Ostatni etap to zmiksowanie zawartości garnka. Krem, by nabrał delikatności, można jeszcze przetrzeć przez sito.
Podajemy z grzankami.
Smacznego, Marysia
Dodaj do ulubionych:
Lubię Wczytywanie...
Ten wpis został opublikowany w kategorii
Kuchnia i Medycyna. Dodaj zakładkę do
bezpośredniego odnośnika.