Zły wpływ zmian klimatu na ludzkie zdrowie

Witaj,

Lekarze z 11 organizacji medycznych skupionych w nowo powołanym Medical Society Consortium on Climate and Health ostrzegają, że globalne zmiany klimatu zagrażają zdrowiu ludzi. Skala zagrożeń rozciąga się od bardziej zanieczyszczonego powietrza, poprzez zwiększone zanieczyszczenie wody po rozszerzający się zasięg występowania komarów roznoszących choroby zakaźne.

Lekarze w całym kraju informują, że zmiany klimatyczne powodują, iż zdrowie Amerykanów pogarsza się. Najgorsze jest to, że problem dotyczy przede wszystkim dzieci, osób starszych, ubogich i cierpiących na choroby przewlekłe – mówi Mona Sarfaty, dyrektor nowego konsorcjum. Zadaniem kierowanej przez nią organizacji jest monitorowanie zdrowia populacji w obliczu zmian klimatycznych oraz doradzanie politykom w kwestii ochrony ludności.

Organizacja opublikowała właśnie raport Medical Alert! Climate Change is Harming Our Health. Wymieniono w nim najważniejsze zagrożenia powodowane przez ocieplanie się klimatu. Są wśród nich problemy z układem krążenia i oddechowym związane z rosnącą liczbą pożarów lasów i zanieczyszczeniem powietrza, zwiększeniem zasięgu komarów przenoszących Wirusa Zachodniego Nilu i kleszczy zainfekowanych boreliozą. W raporcie czytamy też, że zwiększająca się liczba ekstremów pogodowych, takich jak huragany czy susze nie tylko niszczą infrastrukturę, uprawy i zabijają ludzi, ale czynią też szkody w zdrowiu psychicznym ludzi, którzy ich doświadczyli. Ze zmianami klimatu wiąże się też zwiększona liczba ataków astmy i alergii.

Jako lekarze możemy stwierdzić, że zmiany klimatyczne nie zachodzą tylko na biegunach, ale także tutaj. To nie jest problem na rok 2100, ale problem obecnej chwili. I cierpią nie tylko niedźwiedzie polarne, my też cierpimy w ich wyniku – dodaje Sarfaty.

Pozdrawiam, Marysia

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

%d blogerów lubi to: