10 tys kroków dla zdrowia

Witaj,

W 10 tys. kroków dokoła osiedla?

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że najkorzystniejsze dla zdrowia i samopoczucia jest robienie 10 tys. kroków dziennie – dystans ten świadczy o właściwej aktywności i zapewnia dobrą kondycję.

Cel 10 tys. kroków powinien być osiągnięty w ciągu całego dnia, wliczając w to codzienne aktywności takie jak droga do pracy, sklepu, spacer z pupilem. Zadanie nie jest trudne, gdy policzymy, że 200 metrów to ponad 300 kroków! Zakładając, że człowiek chodzi z prędkością około 5 km/h, wystarczy godzina maszerowania dziennie, żeby zapewnić sobie zdrowie. – Należy pamiętać, że długość kroku jest indywidualna dla każdego człowieka. Warto więc zmierzyć swój własny krok. Wystarczy przejść 10 metrów zwykłym tempem, licząc kroki, a na koniec podzielić dystans przez liczbę zrobionych kroków. Wtedy trening w formie marszu można dostosować do własnych warunków fizycznych tak, by nie forsować mięśni i stawów – wyjaśnia Władysław Fedejko, specjalista w zakresie urządzeń do masażu i relaksacji.

We własnym tempie

Na szczęście zdrowie można zapewnić sobie nie tylko uprawiając wymagające sporty – także osoby o słabszej kondycji lub nastawione na czerpanie przyjemności z ćwiczeń mogą być aktywne fizycznie. Jednym z najbezpieczniejszych i najmniej wymagających sportów jest marsz. Poprawia samopoczucie, ale także podnosi sprawność fizyczną, obniża cholesterol i nie obciąża stawów.

– Należy jednak pamiętać, żeby stopniowo zwiększać wysiłek, aby nie przeciążyć organizmu. Osoby, które w przeszłości ulegały kontuzjom lub przechodzą rekonwalescencję, powinny szczególnie zadbać o bezpieczeństwo ćwiczeń. W takich sytuacjach bardzo pomocne są opaski magnetyczne, które stabilizują kolana i uśmierzają ból po doznaniu urazu – mówi Władysław Fedejko.

Do pracy na pieszo

Najlepszym dowodem na to, że nie trzeba poświęcać całego czasu by dojść do formy są badania Global Corporate Challenge. W 2010 roku zmierzono liczbę kroków 100 tys. uczestników testu z 65 krajów – średnia liczba kroków na jednego uczestnika wyniosła 12,7. Po zakończeniu akcji zdecydowana większość z nich stwierdziła poprawę kondycji, samopoczucia oraz zdrowia – węższą talię, niższy cholesterol oraz ciśnienie. Co ciekawe, znacząco zwiększyła się także ich produktywność w pracy, pewność siebie oraz koncentracja.

Ciekawostki:

  • Człowiek chodzi ze średnią prędkością ok. 5 km/h.
  • Przyrząd do mierzenia ilości kroków to krokomierz, nazywany też pedometrem.
  • Kapitan Robert Barclay Allardice, znany jako „Sławny Pieszy” ze Stonehaven, między 1 czerwca i 12 lipca 1809 roku spacerował on przez tysiąc godzin w tempie mili na godzinę.
  • Utytułowany polski chodziarz Robert Korzeniowski, pokonał dystans 50 km w 3 godziny i 36 sekund, czyli szedł z prędkością 13,8 km/h.
  • Przybliżoną długość kroku można policzyć w prosty sposób – wystarczy przejść 10 m zwykłym tempem, licząc kroki, a na koniec podzielić dystans przez liczbę zrobionych kroków.

Opublikowane przez Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo- miejmy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości także spotkamy się osobiście w gabinecie- pisz: tilikum52@onet.eu

Gulf Coast Poet

gulfcoastpoet.com

poesie e altro

l'archivio delle parole in fila - zattera trasparente

Lluís Bussé

Barcelona's Multiverse | Art | Culture | Science

DivineRoyalty

Welcome to Life-Changing Motivation

The Glasgow Gallivanter

Adventures at home and abroad

The Lonely Author

Pain goes in, love comes out.

www.terraustralis 2.wordpress.com

kontynuacja www.terraustralis.wordpress.com

What's cooking on page 32

Sharing recipes from a huge collection of cookbooks

Onda Lucana

che la pecora sia sempre con Voi!!

Pismo / Journal

Dagerotyp. Studia z historii i teorii fotografii / Daguerreotype. Studies in the history and theory of photography

saania2806.wordpress.com/

Philosophy is all about being curious, asking basic questions. And it can be fun!

Kolej na kolej

Kolej w Polsce i na świecie - materiały archiwalne i aktualne

Where to next?

Riding in cars with dogs

ZIOŁOLECZNICTWO

Na moim blogu znajdziesz wiele recept ziołowych, które stosowałam u swoich pacjentów przez 30 lat swojej pracy zawodowej w zielarni i gabinecie.

Something to Ponder About

Lifestyle, Photography and Traditional Art

Wiersze, poezja ZagonBzu

Blog poetycki Tomasza Kuciny

Wyrazoholicy

uwikłani w słowa

Komu w drogę, temu trampki

..pół kroku za horyzontem

Sedat ÜNAL💫Blog

Hayat Paylaşıldıkça💫Güzelleşir ...

%d blogerów lubi to: