Witaj,
Na nawykowe nietrzymanie moczu cierpi co trzecia kobieta.
Wiele z nich to panie w okresie menopauzalnym. W tym gronie nie brakuje jednak także kobiet młodszych, nawet takich przed trzydziestką / w ich przypadku na wystąpienie NTM miała wpływ ciąża /.
Wiele z tych kobiet nigdy nie konsultowało swojego kłopotu ze specjalistą. Tymczasem leczenie trzeba zacząć jak najwcześniej.
To możesz zrobić sama.
1.Ćwicz mięśnie krocza. Na 8-10 sekund zaciśnij mięśnie pochwy i odbytu a potem je rozluzżnij. Zacznij od 5 powtórzeń i każdego dnia zwiększaj ich liczbę, by dojść do 25. Aby taki trening był skuteczny, powinnaś wykonywać kilka serii w ciągu dnia
2.Trenuj pęcherz. W trakcie oddawania moczu zatrzymaj jego strumień, by po kilku sekundach ponownie pozwolić mu wypływać. Takie ćwiczenie rób kilkakrotnie podczas każdego opróżnienia pęcherza. Pozwala ono uzyskiwać lepszą kontrolę nad mięśniami odpowiedzialnymi za zwieranie pęcherza.
3. Używaj naparów i wyciągów z żurawiny, które pomagają zapobiegać infekcjom układu moczowego i leczyć je.
4. Zmień dietę. W przypadku nawykowego nietrzymania moczu sposób odżywiania się ma duży wpływ na postępy w leczeniu tej dolegliwości.
Jeśli masz nadwagę, postaraj się choć trochę schudnąć. Nadprogramowe kilogramy zwiększają nacisk na pęcherz i otaczające go mięśnie, a tym samym osłabiają je.
Koniecznie zrezygnuj z alkoholu, bo podrażnia pęcherz i ma działanie moczopędne.
Uwaga: wiele kobiet z NTM ogranicza ilość wypijanych napojów, licząc na to, że łatwiej wtedy zapanują nad pęcherzem. To nieskuteczne. W dodatku niezdrowe – za mało wody w organizmie może odbić się na jego funkcjonowaniu m.in. zbyt obciążyć nerki.
Zadbaj o higienę. Wilgotna bielizna nieprzyjemnie pachnie. Aby tego uniknąć używaj specjalnych wkładek dla kobiet z NTM. Nie tylko wchłaniają one krople moczu, ale także neutralizują jego zapach.
W zależności od rodzaju schorzenia możesz poprosić o leki. W przypadku osłabienia mięśni stosuje się leki wzmacniające napięcie zwieracza pęcherza. Czasami kłopoty z NTM związane są z niedoborem estrogenów i wtedy podaje się estrogeny/ na które raczej trzeba uważać/.
W przypadku osłabienia mięśni dna miednicy stosuje się elektrostymulację. Jeśli jest to wysiłkowe NTM to kobieta wsuwa sobie do pochwy plastikowe stożki o zróżnicowanej wadze i musi je utrzymać podczas chodzenia, zaciskając mięśnie pochwy. Operację wykonuje się tylko wtedy, gdy inne sposoby nietrzymania moczu zawiodą.
Nie poddawaj się. Leczenie NTM trwa co najmniej kilka miesięcy, ale 80 procent pacjentek zostaje wyleczonych.
Pozdrawiam, Marysia