To kłopot nie tylko starszych pań!

Witaj,

Na nawykowe nietrzymanie moczu cierpi co trzecia kobieta.

leczenie ziołami lecznicze ziółWiele z nich to panie w okresie menopauzalnym. W tym  gronie nie brakuje  jednak także kobiet młodszych, nawet takich przed trzydziestką / w ich przypadku  na wystąpienie NTM miała wpływ ciąża /.

Wiele z tych kobiet  nigdy nie konsultowało swojego kłopotu ze specjalistą. Tymczasem leczenie trzeba  zacząć jak najwcześniej.

To możesz zrobić sama.

1.Ćwicz mięśnie krocza. Na 8-10 sekund zaciśnij mięśnie pochwy i odbytu a potem je rozluzżnij. Zacznij od 5 powtórzeń i każdego dnia zwiększaj ich liczbę, by dojść do 25. Aby taki trening był skuteczny, powinnaś wykonywać kilka serii w ciągu dnia

2.Trenuj pęcherz. W trakcie oddawania moczu zatrzymaj jego strumień, by po kilku sekundach  ponownie pozwolić mu wypływać. Takie ćwiczenie rób kilkakrotnie  podczas każdego opróżnienia pęcherza. Pozwala ono uzyskiwać lepszą kontrolę nad mięśniami odpowiedzialnymi  za zwieranie pęcherza.

3. Używaj  naparów i wyciągów  z żurawiny, które pomagają zapobiegać infekcjom układu moczowego i leczyć je.

4. Zmień dietę. W przypadku nawykowego nietrzymania moczu sposób odżywiania się ma duży wpływ na postępy w leczeniu tej dolegliwości.

Jeśli masz nadwagę, postaraj się choć trochę schudnąć. Nadprogramowe kilogramy zwiększają nacisk na pęcherz i otaczające go mięśnie, a tym samym osłabiają  je.

Koniecznie zrezygnuj z alkoholu, bo podrażnia pęcherz i ma działanie moczopędne.

Uwaga: wiele kobiet z NTM ogranicza ilość wypijanych napojów, licząc na to, że łatwiej wtedy zapanują nad pęcherzem. To nieskuteczne. W dodatku niezdrowe – za mało wody w organizmie może odbić się na jego funkcjonowaniu m.in. zbyt obciążyć nerki.

Zadbaj o higienę. Wilgotna bielizna nieprzyjemnie pachnie. Aby tego uniknąć używaj specjalnych wkładek  dla kobiet z NTM. Nie tylko wchłaniają  one krople moczu, ale także neutralizują jego zapach.

 

W zależności od rodzaju schorzenia  możesz poprosić o leki. W przypadku osłabienia mięśni stosuje się leki  wzmacniające napięcie  zwieracza pęcherza. Czasami  kłopoty z NTM związane są  z niedoborem estrogenów i wtedy podaje się estrogeny/ na które  raczej trzeba uważać/.

W przypadku osłabienia  mięśni dna miednicy stosuje się elektrostymulację. Jeśli jest to wysiłkowe NTM  to kobieta wsuwa sobie do pochwy plastikowe stożki o zróżnicowanej wadze i musi je utrzymać podczas chodzenia, zaciskając mięśnie pochwy. Operację wykonuje się  tylko wtedy, gdy inne sposoby nietrzymania moczu zawiodą.

Nie poddawaj się. Leczenie NTM trwa co najmniej  kilka miesięcy, ale 80 procent pacjentek  zostaje wyleczonych.

Pozdrawiam, Marysia

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

%d blogerów lubi to: