Witaj,
Dystrybutorzy wody wodociągowej dodają do niej chlor w celu dezynfekcji i zapobiegania rozwojowi bakterii.
Niezależnie od potencjalnych zagrożeń woda wodociągowa może zachować swoje walory wówczas, gdy zawiera cenne składniki mineralne – wapń, potas, żelazo i magnez. Ich zawartość w wodzie może się różnić w zależności od regionu kraju.
Mimo regularnego badania wody, mogą w niej wystąpić pewne zanieczyszczenia, chociaż w znikomych ilościach.
Do zanieczyszczeń tych należą nawozy, środki ochrony roślin ,substancje chemiczne stosowane w przemyśle i metale ciężkie.
Czasami woda pobierana bezpośrednio z wodociągu charakteryzuje się wyraźnym odorem chloru. Jeśli spotkasz się z tym, napełnij naczynie wodą i pozostaw ją w lodówce przez godzinę; zapach chloru prawdopodobnie zniknie.
Jeżeli woda wodociągowa jest mętna lub występują w niej drobne cząstki , unoszące się na powierzchni, powodem mogą być naprawy sieci w okolicy źródła zasilania. Z zasady informuje się odbiorców o planach prowadzenia takich robót oraz doradza spuszczanie wody dopóty, dopóki się nie sklaruje.
Ponadto wodę przed użyciem można przez kilka minut gotować i pozostawiać aż do opadnięcia widocznych zanieczyszczeń na dno; następnie należy ostrożnie zlać wodę znad osadu.