Czy pijemy czystą wodę?

Witaj,

Dystrybutorzy wody wodociągowej dodają do niej chlor w celu dezynfekcji i zapobiegania rozwojowi bakterii.

Niezależnie od potencjalnych zagrożeń woda wodociągowa może zachować  swoje walory wówczas, gdy zawiera cenne składniki mineralne – wapń, potas, żelazo i magnez.  Ich zawartość  w wodzie może się  różnić w zależności od regionu kraju.

Mimo regularnego badania wody, mogą w niej wystąpić pewne zanieczyszczenia, chociaż w znikomych ilościach. 

Do zanieczyszczeń tych należą nawozy, środki ochrony roślin ,substancje chemiczne stosowane w przemyśle i metale ciężkie.

Czasami woda  pobierana bezpośrednio z wodociągu charakteryzuje się wyraźnym odorem chloru.  Jeśli spotkasz się z tym, napełnij naczynie wodą i pozostaw ją w lodówce przez godzinę; zapach chloru prawdopodobnie zniknie.

Jeżeli woda wodociągowa jest mętna lub występują w niej drobne cząstki , unoszące się na powierzchni,  powodem mogą być naprawy  sieci w okolicy źródła zasilania. Z zasady informuje się odbiorców o planach prowadzenia takich robót oraz doradza spuszczanie wody dopóty, dopóki  się nie sklaruje.

Ponadto  wodę przed użyciem można przez kilka  minut gotować i pozostawiać aż do opadnięcia widocznych zanieczyszczeń na dno; następnie należy ostrożnie zlać wodę znad osadu.

Możliwość komentowania jest wyłączona.