Kategorie
Twoje Zdrowie: Leczenie Ziołami

Babcine leczenie ziemniakiem

Witaj,

Bulwy ziemniaczane były stosowane w lecznictwie ludowym przede wszystkim zewnętrznie, najczęściej w postaci okładów , ale nie tylko : W ten sposób przykładając surowe plastry z ziemniaka  pozbywano się uporczywego bólu głowy.

Tarte  surowe ziemniaki przykładano  na miejsca odmrożone, także miejsca wzbierające ropą.

W celu usunięcia spuchlizny po ukąszeniu owada okładano te miejsca świeżymi liśćmi ziemniaka.

Z bulw ziemniaczanych robiono także ciepłe okłady.  Gdy byłam małą dziewczynką często chorowałam na  gardło i wtedy Mama często okładała moją szyję ciepłym okładem z kartofli i zawsze pomagało.

W moim dzieciństwie na wsiach ciepłymi okładami z  ziemniaka okładano plecy przy bólach w krzyżu, przy ” oberwaniu ” i kolkach.  Ból zęba starano się uśmierzyć trzymając otwarte usta nad parą odcedzanych  gorących ziemniaków, natomiast palec z zastrzałem trzymano w gotujących się ziemniakach

Pozdrawiam, Marysia

Autor: Maria Bereziak

Witaj,
Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka.
Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej- wspomagam leczenie konwencjonalne- ziołoterapią.
Obecnie udzielam porad internetowo.
Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, pisz na maila: tilikum52@onet.eu