Choroby jakie dawniej ” obsługiwała” cebula.

Witaj,

W lecznictwie ludowym cebula  znana jest przede wszystkim jako lek stosowany w trzech zespołach chorób: górne drogi oddechowe, skóra i zranienia ciała a także choroby kobiece.

Przy kaszlu, bólach gardła, katarze i astmie  na wsiach znano następujący sposób: zjadano surową lub smażoną cebulę, a niekiedy pito z niej odwar.

W dzieciństwie Mama podczas kataru smarowała mi pięty smażoną cebulą.

Cebula jest świetnym lekarstwem na wrzody, czyraki, rany i brodawki. Trzeba przypiec plaster cebuli na blasze i przyłożyć na chore miejsce. Przy chorobie macicy kobiety wprowadzały do pochwy upieczoną i posmarowaną tłuszczem cebulę.

Cebulę stosowano także w celu spędzenia płodu. Np. zalecano  kąpanie się  w łupinach cebuli lub picie  z nich naparu.

Dziewczyny kiedy chciały wywołać miesiączkę  piły odwar z łupin cebulowych.

Cebulę stosowano także  przy innych niedomaganiach ,  było  ich tak dużo, że nie sposób  wszystkich wymienić.

Pozdrawiam, Marysia

 

 

 

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

%d blogerów lubi to: