Charakterystycznym objawem drożdżycy jelita grubego są wzdęcia powodowane przez efekt fermentacji alkoholowej drożdżaków Candida
Objawy nadmiaru drożdżaków w jelicie grubym są specyficzne i stosunkowo łatwe do zdiagnozowania objawy.
Do typowych symptomów drożdżycy jelita grubego należą:
silne gazy i wzdęcia całego brzucha,
przelewanie i bulgotanie w jelitach,
nieokreślone bóle brzucha pojawiające się najczęściej w obrębie lewego i prawego dołu biodrowego.
charakterystyczny stolec, na początku twardy, jakby zaczopowany, a potem rozluzniony, az do wodnistej cuchnącej biegunki
tzw. delikatny żołądek, czyli reakcja po zjedzeniu pewnych produktów objawiająca się pojedyńczmi, piekącymi,luznymi stolcami lub średnio nasiloną biegunką.
Nieprzyjemne, okresowo pojawiające sie nieokreślone parcie na stolec, występujące tuz po wypróżnieniu , mogące utrzymywać się kilka godzin.
W sytuacji, gdy gazy te nie mogą opuścić jelita grubego w postaci wiatrów, na przykład w zaparciach lub gdy nie wypada puszczać „bąków ” w towarzystwie, ciśnienie w jelicie grubym wymusza transport tych gazów do krwioobiegu’
Organizm wtedy stara się wydalić je drogą oddechową, co objawia się nieprzyjemnym zapachem z ust, a nierzadko całego ciała.
Leczenie wszystkich odmian grzybic wywołanych przez grzyby Candida musi polegać na wyeliminowaniu zródła ich powstania.
Zródłem tym w przypadku drożdżycy jest zachwianie równowagi drobnoustrojów jelita grubego na korzyść drożdżakow Candida.
W leczeniu nie stosujemy żadnych środków farmakologicznych.
Jedynie co powinniśmy zrobić, to wprowadzić następujące działania pozwalające odzyskać stabilność / homeostazę / składu mikroflory jelita grubego.:
1 Dokładnie gryzć i przeżuwać pokarm.
2.O ile jest to możliwe, nie popijać pokarmu w celu jego połknięcia.
3. Wyeliminować z pożywienia cukier i słodycze oraz produkty oczyszczone z błonnika, głównie białą mąkę pszenną i wykonane z niej wypieki, biały ryż oraz obrane ze skórki, ugotowane ziemniaki, a także frytki ziemniaczane
4.O ile jest to możliwe, nie stosować antybiotyków przeciwbakteryjnych i innych chemicznych substancji farmaceutycznych / alternatywą są leki homeopatyczne i ziołowe/.
5.Zwiększyć w pożywieniu ilość błonnika roślinnego.
6. Zastosować probiotyki przywracające równowagę mikroflory jelitowej
Serdecznie pozdrawiam, Marysia