Czynniki pozwalające zachować naszą witalność

Witajpraca w ogrodzie,

Jeśli  już  zdecydowałeś się zadbać o to , by przeżyć  odpowiednio  wiele lat, zrób to  w dobrym zdrowiu i pełnej sprawności. Bez nadzwyczajnych zabiegów można systematycznie  utrzymywać swój wiek biologiczny  na poziomie co najmniej  o pięć lat niższym niż wiek  wynikający  z metryki urodzenia. Do starań o uzyskanie takiego wyniku powinna cię mobilizować  świadomość, że jeżeli nie będziesz uwzględniać  na co dzień czynników pozwalających  zachować witalność i przedłużyć młodość, jeśli poddasz się  typowym cywilizacyjnym  nawykom, to przesunięcie  twojego wieku  biologicznego  może nastąpić w przeciwnym kierunku.

Na początek postaraj się nie być zbyt nowoczesny.

Zaobserwowano,że rozluznianie  naturalnych związków ze środowiskiem , w którym żyjemy, znacznie zwiększa ryzyko przedwczesnej starości.

W niektórych rejonach świata , mimo wymogów narzucanych  przez cywilizację, zachowały się  pewne zwyczaje  dotyczące  rytmu życia, aktywności w ciągu dnia i całego roku , które powtarzają się  wraz ze zmianami jego pór, a także typowe pod względem  składu pożywienie  i regionalne  rytuały  spożywania posiłków.

Zachowanie  przynajmniej  tych podstawowych czynników podtrzymujących  łączność z lokalnym środowiskiem i dostosowanie do jego cech   charakterystycznych  powoduje, że   zróżnicowanie  w tempie starzenia  ludzi w takich rejonach jest mniejsze niż tam , gdzie rządzą nawyki cywilizacyjne.

Poddając się biernie  wpływowi tych ostatnich , narażamy się na ryzyko  prowadzenia życia  zupełnie oderwanego od natury  a w konsekwencji  odżywiania  się  i prowadzenia aktywności fizycznej  zupełnie  nie odpowiadających potrzebom organizmu, który zawsze funkcjonuje  w konkretnych warunkach temperatury, wilgotności powietrza, ciśnienia atmosferycznego i nasłonecznienia.

Jeśli przyzwyczaiłeś się do  frytek, coli  i hamburgerów, to zastanów się  , czy twoj organizm potrzebuje   tak dużej  jednorazowej dawki 1500 kalorii.

Zastanów się , czy poznałeś  zasady stylu życia  wypracowane przez  pokolenia zamieszkujące  rejon geograficzny i klimatyczny, w którym mieszkasz, i czy  się do nich  stosujesz.

Są na świecie rejony , gdzie nie sposób zachować  zdrowia i witalności bez przestrzegania  popołudniowej sjesty czy dostosowywania  diety do pór roku. Mimo  iż coraz mniej  odczuwamy zależność od wpływów środowiska , jesteśmy jednak z nim związani i nie powinniśmy  się od niego  zbytnio oddalać

Im lepsze  i bardziej  komfortowe są warunki życia , tym bardziej potrzebujemy naturalnych bodzców, które wywołują  reakcje w  receptorach, w które wyposażony jest  nasz organizm.

Bez pobudzania  i odruchowych reakcji tkanek  tracą one naturalną żywotność i ich aktywność stopniowo  zamiera.

Pewien naukowiec tak pisze” wygłaszałem niedawno wykład podczas konferencji naukowej. Rano wsiadłem do samochodu  w ogrzewanym garażu, wysiadłem na podziemnym parkingu hotelu, w którym odbywało się spotkanie- wszystkie drzwi otwarły się automatycznie. Wieczorem odbyłem podróż powrotną. Dopiero w domu zdałem sobie sprawę , iż mimo przebycia  tego dnia  ponad 200 kilometrów w żaden sposób nie odczułem, że termometr na zewnątrz  wskazywał -15 stopni C.

Możesz  potrzebować wiele  silnej woli, aby  nie upodobnić się  do postaci ze sterylnego , sztucznego świata reklam telewizyjnych.

One starzeją się i odchodzą  bardzo szybko!

Pozdrawiam, Marysia

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

%d blogerów lubi to: