Jak utrzymać swoje tętnice w zdrowiu?

Witaj,miażdzyca

Oznaką postępującej miażdżycy jest przewężanie i twardnienie tętnic. Jest ono związane z tłuszczowymi złogami narastającymi na wewnętrznych ściankach naczyń.

Ten groźny w  skutkach złożony  trwający dziesiątki lat proces przebiega szybciej u palaczy oraz u osób, które mają wysoki poziom cholesterolu we krwi.

Pod koniec czwartej dekady życia większość mężczyzn mieszkających w Europie  doknięta jest miażdżycą.

Kobiety w okresie płodności są na ogół mniej podatne na to schorzenie, ponieważ żeńskie hormony estrogeny pomagają w utrzymywaniu niskiego poziomu cholesterolu we krwi.

Jednak po menopauzie może ona pojawić się dość szybko.

Stwardnienie tętnic sprawia, że  są one mniej elastyczne i trudniej się rozszerzają pod naporem strumienia krwi.

Rezultatem tego  jest wzrost ciśnienia tętniczego i pogorszenie warunków dopływu krwi do tkanek. Jeżeli proces dotyczy głównie tętnic wieńcowych, pojawia się tak zwany ból zamostkowy, towarzyszący dusznicy  bolesnej oraz innym formom choroby wieńcowej serca.

Większość przypadków zawałów serca oraz udarów mózgu u osób starszych spowodowana jest miażdżycą. Wynika to z nagromadzenia się  lipoprotein o niskiej gęstości – LDL.

Przenoszą one cholesterol przez krew, a gromadzą się w ścianie naczyń krwionośnych w komórkach zwanych makrofagami. Prowadzi to do wypełnienia komórek makrofagów zarówno cholesterolem, jak i tłuszczem, co uwidacznia się na ścianach naczyń w postaci nacieczeń tłuszczowych.

Utrzymywanie tętnic w zdrowiu.

Aby tętnice były  jak najdłużej sprawne, konieczne jest zaprzestanie palenia papierosów oraz wyeliminowanie z diety produktów przyczyniających się  do wzrostu poziomu LDL  we krwi.

W ramach zapobiegania miażdżycy trzeba tez ograniczyć spożycie bogatych w tłuszcz produktów mlecznych i tłustych mięs. Ponadto – aby zmniejszyć ilość przyjmowanego cholesterolu- warto sprawdzić, jakie produkty zawierają  dużo tej substancji / na przykład jaja/  i ostrożnie wprowadzać je do jadłospisu.

Poziom cholesterolu podnosi też nadmierne picie kawy. Do niedawna sądzono, ze wiąże się to z działaniem kofeiny.

Obecnie sądzi się inaczej, ze do wzrostu poziomu cholesterolu we krwi w sposób istotny przyczyniają się  dwa składniki oleju kawy: kahweol i cafestol.

Substancje te wykryto na przykład w kawie otrzymywanej przez perkolację, czyli w zaparzaczu ciśnieniowym / ekspresie /.

Tak więc- w myśl tych badań- kawa filtrowana i ekstrakt kawy, czyli kawa instant, nie są niebezpieczne dla osób cierpiących na chorobę wieńcową.

Cofanie się zmian miażdżycowych może nastąpić przy zastosowaniu diety. w której jest mało tłuszczów zwierzęcych, bogatych w nasycone  kwasy tłuszczowe  a za to zastosowanie diety w której jest dużo oliwy oraz pod dostatkiem surowych owoców i warzyw.

Naturalne przeciwutleniacze znajdujące się w owocach i warzywach- jak sądzi wielu naukowców- nie dopuszczają  do utleniania LDL i w ten sposób zapobiegają miażdżycy.

Wprawdzie rezultaty działania środków farmakologicznych oceniane sa na podstawie  spadku poziomu cholesterolu sa bardziej efektywne. NALEŻY JEDNAK PAMIĘTAĆ, ŻE STOSOWANE LEKI MOGĄ WYWOŁYWAĆ SKUTKI UBOCZNE / AŻ DO DEPRESJI WŁĄCZNIE  A W SPORADYCZNYCH WYPADKACH NAWET TENDENCJE SAMOBÓJCZE, DLATEGO LEPSZE SĄ NATURALNE METODY.

Sugeruje się również, że dieta obfita w tłuste ryby- makrele śledzie, łososie, sardynki, pstrągi i świeże tuńczyki- korzystna jest  z uwagi na wysoką zawartość kwasów tłuszczowych omega-3 zapobiegających zgrubieniu tętnic.

Wiadomo , że nadmiar alkoholu szkodzi, ale wypicie kieliszka wina lub innego napoju alkoholowego może być korzystne dla zdrowia. Alkohol i  ćwiczenia fizyczne podnoszą poziom HDL prze co przyczyniają się do zapobiegania rozwojowi miażdżycy.

Powszechnie uważa się , że najlepszą formą ochrony przed chorobą jest regularne uprawianie sportu.

Pozdrawia, Marysia

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

%d blogerów lubi to: