Zalety postu

Witaj,

Ostatnio prawdziwy renesans przeżywa post, którego pozytywne efekty zauważyli nie tylko dietetycy i miłośnicy szeroko pojętego zdrowego stylu życia, ale także lekarze, którzy znajdują coraz to nowe pozytywne efekty diety nazwanej intermittent fasting, co można tłumaczyć właśnie jako przerywany post. A teraz naukowcy z Uniwersytetu Harvarda twierdzą, że poszczenie może pozwolić na wydłużenie życia i starzenie się w zdrowiu.

Dieta IF polega na przeplataniu okresów swobodnego jedzenia z okresami całkowitego postu. W ten sposób, podobnie jak bardziej klasyczna dieta ketogeniczna, w której do minimum ograniczone są węglowodany, za to bogata w tłuszcze, ma doprowadzić w naszym organizmie do podobnego efektu – osiągnięcia stanu ketozy, czyli nagromadzenia w organizmie ciał ketonowych, dzięki którym organizm przestawi swoje podstawowe źródło energii z glukozy na tłuszcz.

A okazuje się, że jest ona zdrowa nie tylko dla mózgu, lecz dla całego naszego organizmu wpływając pozytywnie na działanie mitochondriów – czyli małych elektrowni żyjących w komórkach naszego ciała. Mitochondria tworzą sieci, które muszą dynamicznie dostosowywać się do aktualnego zapotrzebowania organizmu, a ta umiejętność wraz z wiekiem słabnie, jednak dokładny wpływ tego zjawiska na nasze zdrowie nie był znany, aż do teraz.

Udało się to sprawdzić na modelowym organizmie nicienia C. elegans, który żyje dwa tygodnie, dzięki czemu da się szybko sprawdzić mechanizmy związane z jego starzeniem. I okazało się, że wprowadzenie im odpowiednika przerywanego postu (lub dokonanie tego na poziomie genetycznym przez modyfikację genu odpowiedzialnego za enzym zwany kinazą aktywowaną 5’AMP) doprowadziło do tego, że sieci mitochondrialne zachowały swój młodzieńczy stan wydłużając życie nicieni poprzez pozytywny wpływ na metabolizm tłuszczy.

A zatem potwierdzono (bo już dowiedziono tego wcześniej), że post może wydłużać życie, a teraz powoli zaczynamy rozumieć, jakie stoją za tym mechanizmy. Do pełnego zrozumienia jeszcze trochę pozostało, jednak już teraz możemy pomyśleć nad choćby delikatnym ograniczeniem spożywanych kalorii – na pewno na tym nie stracimy.

Źródło: Harvard University,

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

%d blogerów lubi to: